Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konut Kredisi Faiz İndirimine İnşaatçıların Yorumu!

Konut Kredisi Faiz İndirimine İnşaatçıların Yorumu!

10 Mayıs 2018 Perşembe, 14:32:29
 Konut Kredisi Faiz İndirimine İnşaatçıların Yorumu!
Konut kredisi faizlerindeki beklenen indirim geldi. Ziraat Bankası faiz oranlarını yüzde 0,98’e indirdiğini duyurdu. Faizlerindeki indirim sektörü heyecanlandırdı. İşte sektör temscilcilerinin faiz indirimine yorumu...

9 yılının zirvesini gören konut kredisi faizlerindeki beklenen faiz indirimi nihayet geldi. Ziraat Bankası, konut kredisi faizlerini 0,98’e indirdiğini duyurdu. Diğer bankalardan da konut kredisi faiz indirimi kampanyasına destek geleceği öngörülüyor.Sektör temsilcileri indirimin sektöre ivme katacağını söylüyor.

DEVLETİN KASASINA 200 MİLYON GİRECEK
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, faiz oranlarında yapılan indirimin hem sektörü canlandıracağını hem de fazlasıyla devlete geri döneceğini belirtti.

Durbakayım, "Kamu bankaları tarafından ve en küçük hesapla 250 milyon liralık bir sübvanse yapılarak konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1,2'den yüzde 0,98'e indirilmesi sonucunda, yaklaşık 7-8 milyar liralık konut satışının olacağını öngörüyoruz. Bu iyimser rakamın gerçekleşmesi sonucunda, sadece yüzde 3'lük tapu harcına mahsuben devletin kasasına 200 milyon lira girecektir."dedi.
Konut satışlarından elde edilecek KDV ile birlikte devletin elde edeceği toplam gelirin en az 500 milyon TL olacağını vurgulayan Durbakayım, ancak en önemli katkının sektöre sağlayacağı sinerji ile genele yaygın bir katma değer olacağını aktardı.

TEMKİNLİ ALICIYI HAREKETE GEÇİRECEK
Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, konut kredisi faiz oranlarındaki indirim hamlesinin konut fiyatları acaba düşer mi, faizlerde indirime gidilir mi gibi kafasındaki soru işaretleriyle konut alımında temkinli davranan konut alıcısını harekete geçirecek dedi.

Tavukçuoğlu, “Ancak sektörün daha hareketli olmasını istiyorsak bir an önce faizlerin 0,60-0,70 bandında olması gerekiyor." dedi.
Diğer bankaların ve özellikle de özel bankaların da bu kampanyaya destek olmalarını temenni ettiklerini dile getiren Tavukçuoğlu, KDV'nin indirilmesi sonucu bu indirimin çok iyi olacağını ve satışları artıracağını bildirdi.

SATIŞLARI ARTIRIR
Satıcının satın alma eğilimini etkileyen en önemli unsurun konut kredisi faiz oranlarının olduğunu belirten Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, faiz oranlarının düşürülmesinin satış rakamlarını büyük ölçüde artıracağını söyledi.

FAZLADAN 200 BİN KONUT SATILIR
Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, bu indirimin sektöre ciddi hareket getireceğini söyledi. Demir, "Şu anda bu indirim sayesinde 100 bin lira kredi çeken birisi toplamda geriye 30 bin lira daha az ödeyecek. Bu da 500 bin lirada 150 bin lira yapıyor. Bu, müşteriyi çok mutlu edecektir." şeklinde konuştu.

Demir, faizlerin yılsonuna kadar 0,98'in altına düşmesinin zor gözüktüğünü dile getiren Demir, "Ancak bu indirim bile çok önemli. Geçen yıl 1,4 milyon konut satılmıştı. İlk çeyrekte yüzde 15'lik düşüş vardı. Faizler böyle devam etse yılsonu için 200 bin adetlik düşüş olabilirdi. Ancak bu indirim sayesinde yılsonunda fazladan 200 bin konut satılır. Geçen yılki rakam yakalanır" diye konuştu.

HEM TÜKETİCİ HEM ÜRETİCİ KAZANACAK
Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, faizlerin düşürülmesinin daralan piyasalara çok iyi bir hareket kazandıracağını belirterek, iç piyasada dövizlerdeki ve yüksek faiz nedeniyle konut satışlarının ciddi anlamda daraldığını söyledi.
Özyurt, "Bu indirimle konut ihtiyacı olup da yüksek faiz nedeniyle bunu erteleyen alımlar harekete geçecektir. Hem tüketici hem üretici kazanacak. İnşaat sektöründeki likiditenin artmasıyla diğer sektörler de olumlu etkilenecek. İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarında yüzde 15 gibi bir düşüş vardı. Önümüzdeki üç aylık süreçte bunu telafi ederek geçen yılı yakalarız. Geçen yıl 1,4 milyon konut satılmıştı. Bu şekilde gitseydi yakalayamazdık ancak şimdi geçen yılı yakalayacağımızı düşünüyorum." şeklinde konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER