Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Şişli Feriköy İski Arazisi Kent Parkı Oluyor!

Şişli Feriköy İski Arazisi Kent Parkı Oluyor!

04 Mayıs 2018 Cuma, 15:55:14
Şişli Feriköy İski Arazisi Kent Parkı Oluyor!
İBB, Şişli Feriköy İski binası arazisine Şehir Parkı yapacak. Yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda İski binalarının yıkımına başlandı…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) Şişli Feriköy İski binalarının bulunduğu alanı Şehir Parkı olarak yeniden düzenliyor.

Yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda İski binalarının yıkımına başlandı. 185 milyon TL değerindeki İski arazisinde 7 bina boşaltılarak yıkımına başlandı. Arazideki yıkım çalışmalarının 20-25 gün sürmesi bekleniyor. Yıkımın tamamlanması ile birlikte 20 bin metrekarelik alan ağaçlandırılarak kent parkı olacak.

Feriköy İski arazisinde bulunan 296 ağaç korunacak. Bunlara ek olarak 380 ağaç daha ilave edilecek. Feriköy Kent Parkı içinde 10 bin metrekare çim alanı olacak. Feriköy Şehir Parkı kapsamında yürüyüş parkuru, gösteri havuzları ve tek katlı bir cafe yer alacak. Park içerisinde yaklaşık 1000 m2'lik alan, konser ve etkinlik alanı olarak hizmet verecek. Ayrıca parkta, tamamı ahşap malzemeden üretilen çocuk oyun alanları da yer alacak.

İski’ye ait binaların yıkarak kent parkı yapmak için çalışmalara başladıklarını belirten İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Buradaki 20 bin metrekarelik arazide yer alan 7-8 tane İSKİ’ye ait binayı yıkarak 18 bin metrekaresini yeşil alan yapacağız. Okul isteyen minik öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz de geldi. Onlara da okul sözünü vereceğiz. 2 bin metrekaresine de okul, altına da otopark yapma sözü veriyoruz” dedi.

Şişli ve Fatih gibi ilçelerde eski yapılanmadan kaynaklı yeşil alan sıkıntısı olduğunun da altını çizen Uysal, “Bu sıkıntıları aşabilmek adına burada İSKİ binasını yıkarak yeşil alan yapıyoruz. Daha önce de Aksaray’daki İSKİ binasını yıkarak yeşil alan yapmaya başladık. Vatan Caddesi’ndeki özel mülkiyetli bir arsayı da kamulaştırarak şu anda yeşil alan yapıyoruz. Kamu kurumlarıyla görüşerek, İstanbul'da yeşil alanları artırmayı amaçlıyoruz. Kadıköy Bağdat Caddesi'nde Tarım Bakanlığı'nın olduğu yeri oradan devralarak, yeşil alana dönüştürme çalışmasını tamamladık. Yine değerli bir alan olan Ataköy Baruthane alanını TOKİ’den devralarak orayı yeşil alanına dönüştürmek istiyoruz. Kısa zamanda İstanbul'da 15 metrekareyi yakalarız diye düşünürüz.” dedi.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER