Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İmar Affı Kentsel Dönüşüme Kaynak Olacak!

İmar Affı Kentsel Dönüşüme Kaynak Olacak!

02 Mayıs 2018 Çarşamba, 14:19:03
 İmar Affı Kentsel Dönüşüme Kaynak Olacak!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışından elde edilen gelirin kentsel dönüşümde kullanılacağını söyledi. Özhaseki, piyasalara en az 150 milyar civarında para gelmesini beklediklerini söyledi…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakanlar Kurulunda kabul edilen “İmar barışı” düzenlemesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

İmar affından elde edilen geliri kentsel dönüşümde kullanacaklarını belirten Bakan Özhaseki, "Gelir elde edeceğiz. Bu bedel, kentsel dönüşüm için kullanılacak. Belediyelere 3 yıl ödemesiz, sıfır faizle kredi kullandıracağız. En az 150 milyar civarında piyasaya para gelmesini bekliyoruz" diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜME KAYNAK OLACAK
İmar barışı ile ruhsatsız ve kaçak yapıların kayıt altına alınacağına dikkat çeken Özhaseki, İmar barışı'ndan yararlanmak isteyenlerin başvurularıyla elde edilecek gelirin, kentsel dönüşüm için kullanılacağını söyledi.

Düzenlemenin sosyal ve ekonomik birçok faydasının olduğunu belirten Bakan Özhaseki, “"Belediye başkanlarının kanuna karşı yapmış oldukları ihale listeleri bitmiş oluyor. Sosyal faydası bunlar; vatandaş, devletle helalleşiyor. Ekonomik faydası; hazine arazisi, vatandaşa en uygun modelle hazine kazanmış oluyor. Vatandaşın evi ve iş yeri yasallaşıyor. Ekonomik olarak da kullanabiliyor. Bunun karşılığında kredi alıyor. İkinci fayda; konut üzerinden, iş yeri üzerinden vergiler alınabilecek. Toplamda bir gelir elde edeceğiz. Öngörülerimiz var ama; müracaatla birlikte ortaya çıkacak. Bu bedel, kentsel dönüşüm için kullanılacak. Buradan elde ettiğimiz geliri belediyelere 3 yıl ödemesiz, sıfır faizle kredi kullandıracağız. Şehirleri dönüştürüyoruz. En az 150 milyar civarında piyasaya para gelmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İmar barışı için vatandaşların kendi rızaları ile müracaatlarını yapabileceklerini belirten Özhaseki, "Vatandaş kendi rızasıyla müracaatını yapar. Vatandaşın beyanı esastır. Vatandaş kendi durumunu bildirir. Bunu ya il müdürlüğümüze ya da bizim yetkilendirdiğimiz kuruluşlara yaparlar. Burada yapının durumunu anlatırlar. Biz bunun karşılığında kendilerine bir 'yapı kayıt belgesi' veririz. Burada üzerindeki yapısının değerinin yüzde üçünü bizim açtığımız özel hesaba yatırırlar. Arsa değeri ve üzerinde bir konut var. Bunun değerinin yüzde üçünü veya kat irtifakına geçmek istiyorlarsa bunu iki katı olarak öderler. Bizim kanun teklifimiz bunları söylüyor."dedi.

Bu konuda bedelleri artırmaya, düşürmeye, kademelendirmeye veya başvuru süresini uzatmaya Bakanlar Kurulunun yetkili olduğunu kaydeden Özhaseki, kayıt belgesi bedelini ödedikten sonra vatandaşın elektrik, su, doğalgaz gibi kamu hizmetlerinin hepsinden rahatça yararlanacağını bildirdi.

"Yıkım kararları, idari para cezaları varsa bunlar düşüyor." diyen Özhaseki, şunları söyledi:"Yapı sahipleri, özellikle bir çok büyükşehirimizde binlerce yapı sahibi kat mülkiyetine geçememişler. Kat irtifakı kurulamadığı için de bunu ekonomik değer olarak verememişler. Eğer kendi içlerinde yüzde 50'yi aşan bir oranda müracaatları olursa kat sahiplerinin, kat irtifakına geçebilecekler. Kat mülkiyetini ayrı ayrı kurabilecekler. Herkes arsadan tapu yerine, dairesinin tapusunun sahibi olmuş olacak. Kentsel dönüşüm için de yapı kayıt belgesini aramaya devam edeceğiz. Eğer Hazine taşınmazı üzerinde vatandaşlar var ise, ki var, bizler biliyoruz. Hatta birçoğu buralara para vererek, senetle almış zaten. Bunlar da direk müracaat ile bizden oturduğu yerin tapusunu alabilecekler."

Yasanın 31 Aralık 2017'ye kadarki yapıları kapsadığını vurgulayan Özhaseki, "Belki bundan sonrasıyla ilgili Plan Bütçe Komisyonunda uygun görülürse, yapanlar ve yaptıranlar hakkında en ağır ceza olarak düşündüğümüz ne varsa, bunun için de hapis cezası da olmak üzere bana göre Plan Bütçe Komisyonunda tartışılması gereken en önemli konu bu. Biz şimdi bir barış sağlıyoruz. Arkasından bu yapım işi devam edecekse işte ağır cezalar o zaman gelmeli diye düşünüyorum." diye konuştu.

“DENETİM İLE YAPAN ARASINDAKİ BAĞI KESİYORUZ”
İnşaat denetiminde müteahhit ile denetimi yapan arasında bağı da keseceklerini vurgulayan Özhaseki, “ Müteahhit inşaatını denetleyen, kişiyi satın almış oluyor. 'Beni denetle' diye para veriyorsunuz, seçenekleriniz var. Sizi hakkıyla denetlemesini bekleyebilir misiniz? Dürüstçe yapanlar da var şaibelerin, sıkıntıların olduğu yerler de var. Elektronik olarak sıralı yerler olsun. Yapı sahibinin karşısına kim çıkıyorsa o denetlesin, açık pazarlıkla firma aramasın. Fiyatı sabitliyoruz. Bakanlık olarak pazarlık ettik, en uygun fiyata alıyoruz. Bakanlığa yatırılan para, daha sonra ilgili firmaya veriliyor. Denetim ile yapan arasındaki bağı kesiyoruz. Okulunu okuyan teknikerlerimiz, mahkemelik oluyorlardı; onları da gidereceğiz” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER