Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Bakan Ağbal’dan İmar Barışı Açıklaması!

Bakan Ağbal’dan İmar Barışı Açıklaması!

02 Mayıs 2018 Çarşamba, 12:07:43
Bakan Ağbal’dan İmar Barışı Açıklaması!
Maliye Bakanı Naci Ağbal, imar barışına ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde…

Maliye Bakanı Naci Ağbal, katıldığı bir televizyon programında imar barışına ilişkin açıklamalarda bulundu. İmar barışının önemli bir gelir getireceğine dikkat çeken Bakan Ağbal, “Burada 13-14 milyon yapıdan bahsediliyor. Bu sorunu çözmekle su, elektrik gibi sorunları çözeceğiz. Vatandaşımız artık yapı kayıp belgesini almış olduğu için yıkıp yenisini yapabilecek, ekonomi üzerinde olumlu etkisi de olacak” dedi.  

Ağbal, “İmar barışında önemli bir gelir elde edeceğiz. Türkiye deprem kuşağında yer alan ülke, önemli çalışmalar yürütülüyor ama bir kaynakla desteklememiz lazım. Elde edilen geliri bütçeye yazacağız. Afet riski yönetilmesi alanında kullanacağız. 2017 yılında 30 milyar lira ilave gelir topladık” diye konuştu.

Hazine arazilerine de değişen Ağbal, kırsal kesimde yaklaşık 156 bin vatandaşın ecrümisil ödeyerek hazine arazilerini kullandığını söyledi. Ağbal, “Desteklerimizden de yararlanamıyor. Gelip müracaat ederlerse doğrudan kiralayacağız, kiralama bedeli de bugün ödenen ecrümisilin yarısı olsun. 10 yıl boyunca rahat bir şekilde kullanmaya devam edecek. 10 yıl daha uzatmak isterse uzatacağız. Mülkiyeti ona geçsin istiyorsa da uygun fiyata vatandaşa doğrudan satacak. Desteklerden de yararlanabilecek. Büyük bir kolaylık, ne ödüyorlarsa yarısını ödeyecekler” ifadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER