Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İmar Barışı Boğaziçi’ndeki Yalılara da Geldi!

İmar Barışı Boğaziçi’ndeki Yalılara da Geldi!

30 Nisan 2018 Pazartesi, 10:51:02
İmar Barışı Boğaziçi’ndeki Yalılara da Geldi!
İmar barışı Boğaziçi’ndeki yalıları da kapsıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, imar barışına Boğaziçi’ndeki mevzuata aykırı yapılan yalıların da dahil edildiğini söyledi…

Milyonlarca insanı ilgilendiren imar barışına Boğaz’daki yayılar da dahil edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş,  imar barışına Boğaziçi’ndeki mevzuata aykırı yapılan yalıların da dahil edildiğini ifade etti.

Tüm yapıların kayıt altına alınması ve yapı envanteri tutulmuş olsun diye imar barışı konusundabir istisna getirmediklerini belirten Demirtaş, "İstanbul Boğazı'nda 'geri görünüm ve etkilenme bölgeleri'nin dışında mahalleler, şehirler kuruldu. Beykoz, Sarıyer, Üsküdar'da binlerce yapı var. Bu yapıların tamamını kayıt altına alabilmek için bu yola başvurduk” dedi.

ABUK SUBUK YERLERE TAPU YOK
Kayıt aşamasında bir istisnanın olmayacağına dikkat çeken Demitaş, başvuruların beyan esaslı olacağın söyledi. Demirtaş, "Bize müracaat edildiğinde olmayacak bir yere bir şey yapıldıysa onu kayıt altına alacağız, yani kayıt aşamasında istisna yok, ancak belgeyi tapuya çevirirken tekrar bakacağız, abuk subuk yerlere tapu vermeyeceğiz" dedi.

HAZİNE ARAZİLERİ DAHİL OLACAK
Hazine'ye ait arazilerde kaçak inşa edilmiş yapılara da şans verileceğini belirten Demirtaş, "Hazine arazisi üzerindeki yapıları bile kayıt altına alarak onlara da şans veriyoruz. Hazine'ye 'Arsayı bize tahsis et', Hazine arazisinin üzerine kurulu yapıda yaşayan kişilere de 'Bu yapıyı satın al' diyeceğiz. Bedelini alıp mülkiyet sahibi olduktan sonra diğer işlemleri yapacağız" diye konuştu.

'ZORUNLULUK YOK, BARIŞMAK İÇİN ÇAĞRI'
İmar barışının bir zorunluluk olmadığına dikkat çeken Demirtaş, "Vatandaş hiçbir şey yapmayabilir bu bir 'gel barışalım' teklifi. Başvuru yaparlarsa yıkım kararı varsa durduracağız, ödenmemiş para cezalarını kaldıracağız. Sanki iskan almış gibi 'Gel kaydını yap, tapunu al ve otur' diyoruz. Yeni bir hak sahibi olmayacaklar, imarda ne varsa o olacak. Beyan esaslı olacak. Örneğin diyecek ki '3 katlı bina, betonarme yapı, metrekaresi şu.' Biz de verdiği bilgilerden binanın yapım maliyetini hesap edeceğiz. Yapı kayıt belgesi için yüzde 3, kat mülkiyetine geçtiğinde yüzde 6 bedel ödeyecek" diye konuştu.

İmar barışından beklenen gelir için iki senaryo hazırlandı. İlk senaryoya göre Yapı Kayıt Belgesi ve kat mülkiyeti başvurusu için toplam 48.6 milyar, ikinci senaryoda ise 68.6 milyar gelir hedefi konuldu. Demirtaş gelirin kullanılacağı alanlarla ilgili şöyle konuştu: "Riskli alanlardaki dönüşümde kamulaştırma, proje bedelleri ve belediyelere faizsiz 3 yıl sonra geri ödemeli kredi olarak kullandırılacak. Yerel yönetimlerle bir araya gelip düzenlemeyi anlatacağız" dedi.  

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER