Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Mert Kutlu: Kimse Fiyatlarda Düşüş Beklemesin Seçimden Sonra Zam Var!

Mert Kutlu: Kimse Fiyatlarda Düşüş Beklemesin Seçimden Sonra Zam Var!

24 Nisan 2018 Salı, 15:40:52
 Mert Kutlu: Kimse Fiyatlarda Düşüş Beklemesin Seçimden Sonra Zam Var!
Lens Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kutlu, konut fiyatlarında düşüşün mümkün olmadığının altını çizerek seçimden sonra zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Kutlu, konut almak için en doğru zaman, fırsatı kaçırmayın dedi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Len Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kutlu ile yeni projeleri Modern Ataşehir’in satış ofisinde bir araya geldi. Yeni yatırımlarını htemlak.haberturk.com’a anlatan Kutlu, sektöre ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu. Konut yatırımı için en doğru zaman olduğunu belirten Kutlu, “Kimse fiyatların düşmesini beklemesin, böyle bir şey mümkün değil. Aksine seçimlerden sonra zam gelecek” dedi. Konutun her zaman her koşullarda diğer yatırım araçlarının üzerinde kazandırdığına dikkat çeken Kutlu, konuta yatırım her zaman kazandırır dedi.

İşte tüm detayları ile o röporaj…

Lens İstanbul’da şu an hangi aşamadasınız?
İlk projemiz Kurtköy’deki Lens İstanbul projemiz. Temmuz 2016’da satışa çıkmıştık. Satışların yüzde 60’ını tamamladık. Ticari üniteleri satmıyoruz. Kiralayacağız. Kiralamalar iyi gidiyor. Büyük markalara kiraya verdik. 2018’in sonunda teslim etmeyi planlıyoruz. Fiyatlar metrekaresi yaklaşık 5 bin TL civarında.Satışa çıktığınızdan bu yana fiyatlarda ne kadar değişiklik oldu?
18-20 ay önce 3 bin 500 TL’den satışa çıktık. O günden bu yana yaklaşık yüzde 40 pirim yaptı. Teslime kadar 5 bin 500 TL seviyelerinde bitirmek istiyoruz. Havalimanının ikinci pistinin bitmesiyle, metronun açılması ve Teknopark’ın tamamlanıp yerli yabancının gelmeye başlaması ile buranın yüksek pirim yapacağını düşünüyoruz.TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEKLERİ ARASINA GİRECEK
Peki Modern Ataşehir projesinde satışlar nasıl gidiyor?
Lansman öncesi avantajlar adı altında bir kapmaya yaptık. Mart’ta başlamıştık kampanyaya. Henüz lansmana çıkmadık. Eylül, Ekim ayı gibi lansmana çıkmayı planlıyoruz. Ön talep topluyoruz. Talep beklediğimizden daha iyi. Binamız bittiği zaman yaklaşık 200 metre civarında olacak. Ataşehir Modern Türkiye’de 200 metre uzunluğu ile en yüksek ilk 10 bina içinde yer alacak.

LENS İSTANBUL’A KOMŞU GELİYOR
Yeni yatırımlarınız olacak mı?
Lens İstanbul projemizin hemen karşı parselinde yeni bir projemiz olacak. Kurtköy Modern…Projemiz 33 dönüm arsa üzerinde yaklaşık bin konuttan meydana gelecek. Havalima’na yürüme mesafesinde. Eylül, Ekim gibi satışlara başlamayı planlıyoruz.

“KURTKÖY’DE TALEP YATIRIMDAN OTURUMA DÖNÜŞTÜ”
Kurtköy Modern’de fiyatlar ne kadar olacak?
Yaklaşık 5 bin TL’den satışa çıkmayı planlıyoruz. Bu bölgede talep yatırımdan oturuma dönmeye başladı. Lens İstanbul’da dairelerimizin çoğu 1+1’lerden oluşuyordu. Teknopark’ın gelmesi ve beyaz yakalıların gelmesi ile birlikte oturuma dönüştü. Artık yüksek metrekareli daireler istiyorlar. Kurtköy Modern projemizde bu ihtiyaca cevap vereceğiz.

HEDEF 4 MİLYAN CİRO
Lens İstanbul projemizin yatırım değeri 230 milyon, Kurtköy Modern’in 260 milyon TL, Ataşehir Modern projemizin ise 400 milyon TL. 3 projemizin yatırım maliyeti ise yaklaşık 1 milyar TL. 3 projeden yaklaşık 4 milyar TL ciro beklentimiz var. Proje adet sayısı az olsa da şu anda Türkiye’nin en büyük müteahhitlik işini biz yapıyoruz. 3 bin adetten fazla daire üretiyoruz. 100 bin metrekareye yakın ticari alan üretiyoruz.

“DOĞRU YERDE DOĞRU PROJE ULAŞILABİLİR FİYATLA HER ZAMAN SATAR”
Çok genç bir şirketsiniz. Bu piyasa koşullarında böylesi büyük ölçekte projelerle sektöre girme riskini nasıl aldınız?

Biz projelerimize 2016 yılında başladık. Sektörün çok kötü olmadığı çok da iyi olmadığı bir dönemde sektöre girdik. Biz şöyle düşünüyoruz; Türkiye’de doğru yerde doğru fiyata konut satarsanız her zaman satarsınız. Biz bunu Lens İstanbul’da gördük. 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde satışa çıktık, bugüne kadar yüzde 60’ını sattık. Çünkü doğru yerde doğru projeyi ulaşılabilir fiyata üretiyoruz. İnsanlar oradaki prim potansiyelini görüyor.

“KONUT HER ZAMAN DİĞER YATIRIM ARAÇLARININ ÜZERİNDE KAZANDIRMIŞTIR”
Piyasa genelinde konut satışlarında durgunluk olduğu konuşuluyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz bunu?
En büyük sıkıntı dolar ve avrodaki kurun öngörülen bir noktada olmaması. Bir günde yüzde 1 aşağı iniyor yüzde 2 aşağı iniyor. İnsanlar bu tür ortamlarda öteliyorlar taleplerini. Kur yukarı doğru çıkınca insanlar tedirgin oluyor ve döviz mevduatında kalıyor. Yoksa konut satışı her zaman var. Sadece 10 birim değil 5 birim var. Konuta yatırım her zaman diğer yatırım araçlarının üzerinde kazandırmıştır. Doların da, avronun da altının da üzerinde kazandırmıştır.

“SIKINTI LÜKS KONUTTA”
Sektörde bir yavaşlama var evet ama 10 bin TL’nin altındaki konutlar da yok. 5 bin TL’nin altında aksine aksine hızlanma var. Lüks konutta bir yavaşlama söz konusu. Çünkü insanlar şu an konuta yatırımın çok kazandırdığı kanaatinde değiller. Normal oturumcu alıma devam ediyor.

“SEÇİMDEN SONRA ÖTELENEN TALEP SATIŞA DÖNÜŞECEK”
Tüik Mart konut satış istatistiklerini açıkladı. Satışlarda geçen yıla oranla yüzde 14 düşüş var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ben geçen seneki rakamları yakalayacağımızı düşünüyorum. Özellikle seçimden sonra bu ötelenen talebin satışa dönüşeceğini düşünüyorum.

Erken seçim talepte ötelemeye neden olur mu?
Maksimum iki ay bir öteleme olur. Sandıktan istikrar çıkarsa, olağanüstü bir şey olmazsa seçimden sonra yatırımın hızlanacağını düşünüyorum. Bizim ekonomimizin çok büyü darbe yediğini düşünmüyorum. Dolarda ve avroda real olmayan bir yükseliş var. Günde hiçbir para birimi yüzde 3-4 değer kaybetmez. Bir Rusya bir de Türkiye… Dışarıdan yapılan hamleler var, bunu herkes görebiliyor.

“YATIRIM YAPMAK İÇİN EN DOĞRU ZAMAN”
Seçim sonrası konut fiyatlarında bir artış bekliyor musunuz?
Şu an yatırım yapmak için en doğru zaman. Bilinçli yatırımcı ve bilinçli konut tüketicisi doğru zaman olduğunu biliyor. Geçen yılla bu yılı karşılaştırdığımızda maliyetlerde yüzde 100’den fazla artan kalemler var. Beton, çimento, demir… Bunlarda yüzde 130-140 artış var. Müteahhitler konut fiyatına zam yapmıyor. Yapılırsa da minimum zam yapılıyor. Fakat fiyatların bu şekilde kalmasının imkanı yok. Projemi bitirip mahçup olmayayım noktasında firmalar var. Fiyatlar yukarı çıkacak, çıkmak zorunda. Yoksa kimse konut üretmez.

Ne kadarlık bir zam öngörüyorsunuz?
Yüzde 20 zam bekliyorum. Fiyatlar aslında yukarıda olması gerekirken durağan seyrediyor. Özellikle büyük hacimli projelerde kar marjları daha düşük. Sürümden kazanma mantığı ile yapılan projeler. İnşaatçılar çok kazınıyor algısı var. Ama öyle değil. Arsa maliyetleri çok yüksek. Satış yükü de var. Böyle olunca maliyetler çok yukarıda oluyor ama satış fiyatları bir türlü bunu yakalayamıyor.

FİYATLARIN DÜŞMESİ İMSANSIZ
Toplumda konut fiyatları düşecek algısı da var? Mümkün mü bu?
Fiyatların düşmesinin imkanı yok. Kaba inşaat maliyeti bin 500, bin 600 TL’lere geldi. Bir de arsanın maliyeti var. Üzerine yaptığınız yatırımın finansman maliyeti ve reklam maliyeti var. Bunların hepini toplayınca zaten büyük bir maliyet çıkıyor. Bir konut projesi belli bir fiyatın altında satılıyorsa burada bir problem vardır demektir. Çünkü maliyetler belli. Bundan dolayı fiyatları düşmesi imkansız. Bunu bekleyen bir şeyin sahibi olamaz. Aksine fiyatlar yükselmek zorunda.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER