Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İmar Barışı 2018’in Detayları Belli Oldu!

İmar Barışı 2018’in Detayları Belli Oldu!

24 Nisan 2018 Salı, 13:53:47
İmar Barışı 2018’in Detayları Belli Oldu!
2018’in imar barışı geliyor. 15 milyon ihtilaflı yapıyı ilgilendiren düzenlemenin detayları da belli olmaya başladı. Buna göre çürük olmayan, iskansız yapılar kayıt altına alınarak iskan verilecek. İskan, bina inşaat maliyetinin yüzde 3'ü karşılığında olacak. Bu da 100 m2 ev için ortalama 1896 lira demek. İmar barışı 2018’in detayları haberimizde…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, tapusu olmayan vatandaşlara imar barışı müjdesi verdi. Bakanlığın üzerinde çalıştığı yeni düzenleme ile 15 milyon ihtilaflı yapının kayıt altına alınması planlanıyor.

İmar barışı 2018’in detayları ise yavaş yavaş belli olmaya başladı. Habertürk Gazetesi’nden Erdem Aktürk’ün haberine göre; çürük olmayan, iskânsız yapılar kayıt altına alınarak iskân verilecek. İskan, bina inşaat maliyetinin yüzde 3'ü karşılığında olacak. Bu da 100 metrekare ev için ortalama 1896 lira demek.

Bakan Özhaseki, 26 milyon yapının yüzde 60'ını ilgilendiren kaçak yapılaşma sorununun çözümü için çürük olmayan bağımsız birimlerde vatandaşın imara ve iskâna aykırılığını bildirerek, cüzi bir ücret ödenmesi karşılığında kayıt altına alınmasını öngören düzenlemeyi Meclis'ten çıkaracaklarını açıkladı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu bağımsız birimleri kayıt altına almak için istenilecek rakam, bağımsız birimin inşaat maliyetinin yüzde 3'ü kadar olacak.

3 MİLYAR TL KAYNAK
Gelir İdaresi Başkanlığı'nın emlak vergisi için kullandığı bina inşaat maliyet bedellerinin gösterildiği cetvel baz alınarak yapılan hesapta, konutlar için bu tutar 750 liradan başlayıp 4 bin 548 TL'ye kadar gidiyor. Ancak, lüks ve 1'inci sınıf inşaatları çıkarırsak ortalamada normal 100 metrekarelik bir ev için iskân karşılığı ödenecek tutar bin 340 ile bin 896 TL civarında olacak. Bakan Özhaseki buradan elde edilecek gelirin kentsel dönüşümde kullanılacağını söyledi. Ortalama iskan maliyeti ve itilaflı birim sayısı göz önüne alınarak yapılan hesapta yeni iskan verilmesi karşılığında 3 milyar TL'lik bir kaynak elde edilecek.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER