Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Ziya Yılmaz’dan Erken Seçim Değerlendirmesi: Aksiyon Bitsin İşimize Bakalım!

Ziya Yılmaz’dan Erken Seçim Değerlendirmesi: Aksiyon Bitsin İşimize Bakalım!

24 Nisan 2018 Salı, 10:40:23
 Ziya Yılmaz’dan Erken Seçim Değerlendirmesi: Aksiyon Bitsin İşimize Bakalım!
Türkiye 24 Haziran’da erken seçime gidiyor. Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, bunun gerek inşaat gerekse de Türkiye ekonomisi için hayırlı olduğunu söyledi. Yılmaz, “Seçim geç olsaydı bizi çok yorarlardı, bize bize bırakmazlardı. Artık aksiyonu bırakıp işimize bakalım” dedi…

HABER: ŞENGÜL KIRMIZITAŞ

Türkiye 24 Haziran’da erken seçime gitmeye hazırlanıyor. Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, erken seçimin gerek inşaat sektörü gerekse de Türkiye ekonomisi için hayırlı olacağını söyledi.

Four Seasons’da düzenlenen akşam yemeğinde bir grup gazeteci ile bir araya gelen Ziya Yılmaz,  erken seçimin sektöre yansımasını değerlendirdi.

BİZİ BİZE BIRAKMAZLARDI
Erken seçimin Türkiye için en hayırlısı olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Erken seçim sevindirici. 2019’u bekleseydik bizi çok yorarlardı. Bizi bize bırakmazlardı, perişan ederlerdi. Sokak olayları artar, patlamalar artar.. 18-19 ayda başımıza gelmeyen kalmazdı. En azından belirsizlik ortadan kalkar. Çünkü Türkiye’nin artık böyle bir belirsizliğe tahammülü yok” dedi.

SON 3 YILDIR YAŞAMADIĞIMIZ MACERA KALMADI
Ziya Yılmaz, “Son 3 yıldır yaşamadığımız macera kalmadı. Patlamalar, çatlamalar… Seçim 2019’a kalsaydı bizimle çok uğraşırlardı ki artık Türkiye ekonomisinin böyle bir aksiyona ve belirsizliğe tahammülü yok. En azından 5 yıl seçim olmadan önümüzü bakarız. Yatırımcı korkmadan yatırımını yapar. ” ifadesinde bulundu.

AKSİYON BİTSİN ARTIK İŞİMİZE BAKALIM
Seçim bitsin, ülke doğru düzgün yönetilsin diyen Ziya Yılmaz, “Artık aksiyon bitsin biz de işimize bakalım. Bizden sonraki nesillere doğru düzgün, güçlü bir ekonomi bırakmalıyız. Bunun için de yatırımlarımıza devam etmeliyiz” diye konuştu.

3-4 AY İÇİNDE KONUT FİYATLARI ARTACAK
3-4 ay içerisinde konut fiyatlarında artış beklediklerini söyleyen Yılmaz, “Seçim sonrası konut fiyatları artacaktır. Neden artacaktır? Türkiye’de sadece geçen sene inşaat maliyeti yüzde 24,7 arttı. Biz bunu hala ürettiğimiz konutlara yansıtmadık. Üretimi yeni başlayan konutlara ise belki bir miktar yansımıştır.  3-4 ay içerisinde ben inanıyor ki bu artan maliyetler konut fiyatlarına bir miktar yansıtılacak. Çünkü bu sürdürülebilir değil, gerçekçi değil. Bundan dolayı muhakkak ufak da olsa bir miktar artış olacak” dedi.  

İNŞAATÇILARA KRİTER GETİRİLSİN
Türkiye’de özellikle de İstanbul’daki inşaat şirketinin fazlalığına dikkat çeken Yılmaz, “
Sadece İstanbul’da 60 bin inşaat şirketi var. Avrupa’nın tamamında 30 bin şirket var. Bu kadar konut üreticisinin olduğu bir dünya olamaz. Biz resmen müteahhit üretiyoruz. Benim görüşüm bunda bir sınırlama getirilmesi lazım. Sermaye yeterliliği, teknik yeterlilik, iş bitirme yeterliliği getirmemiz gerekiyor. O zaman sektör de kendine çekidüzen verir. Adam sanayi de çok başarılı, inşaatı karlı görüyor bir de ben gireyim sektöre diyor. Giriyor bakıyor ki kazın ayağı öyle değil bu defa maliyetleri de bilmiyor, zarar ediyor. İşi düzgün yapmıyor. Sonra konut mağdurları oldu diyorlar. Bunlar inşaatçı değil ki sanayici. Sektörde profesyonel olarak iş yapacaksa ve kalıcıysa başımızın üzerinde yeri var. Ama ben bir gireyim de sonra çıkarım dediğin zaman onu yaptığı bize mal oluyor ve sektöre zarar veriyor” şeklinde konuştu.  

 


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER