Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İnanlar İnşaat İflas İstedi! İnanlar’dan Ev Alanlar Ne Olacak?

İnanlar İnşaat İflas İstedi! İnanlar’dan Ev Alanlar Ne Olacak?

17 Nisan 2018 Salı, 10:10:34
İnanlar İnşaat İflas İstedi! İnanlar’dan Ev Alanlar Ne Olacak?
Bugüne kadar 220 projeye imza atan İnanlar İnşaat battı. Şirket iflasını istedi. Peki İnanlar İnşaat’tan ev alan vatandaşlar ne olacak? Yanıtı haberimizde!

İnşaat sektörünün köklü şirketlerinden İnanlar İnşaat battı. Bugüne kadar Türkiye’de yaklaşık 220 projeye imza atan İnanlar İnşaat’ın sahibi Serdar İnan iflasını istedi.  Şirketin tüm faaliyetleri dururken Serdar İnan ise twitter üzerinde yurtdışında olduğunu duyurdu.

Peki İnanlar İnşaat’tan ev alan fakat tapusunu alamayan vatandaşlar ne olacak. Şirketin şu anda İstanbul Bağdat Caddesi, Çekmeköy, Zekeriyaköy, Halkalı ve Beylikdüzü’nde satışı devam eden 12 adet projesi bulunuyor. Projelerin inşaatı devam ediyor. Sadece Beylikdüzü projesinin inşaatı tamamlanmış durumda fakat İnanlar İnşaat’ın tamamlanan projelerinde de banka ipotekleri nedeniyle tapuların teslim edilememesi gündemde.

İnanlar İnşaat’tan ev alanların durumu ne olacak sorusuna ilişkin Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz Hürriyet’e açıklamada bulundu.

Kiraz’ın verdiği bilgilere göre hem arsa sahipleri hem de tüketiciler için kritik nokta inşaatın fiili tamamlama oranının ne olduğu. İlk adım olarak Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak seviye tespiti yapılması gerektiğini belirten Kiraz, “Eğer fiili tamamlama oranı yüzde 90 seviyesi ve üzerinde ise artık arsa sahipleri mevcut sözleşmeyi geriye etkili olarak fesh edemeyecekler. Yani iptal edemeyecek. Sadece tazminat hakkı oluşacaktır. İnşaatın mevcut seviyesi fiili tamamlama oranı yüzde 90 seviyesinin altında ise bu durumda arsa sahipleri sözleşmeyi iptal edebilir. Bu noktada müteahhite geçen tapular da iptal edilecek ve müteahhitin 3. kişilere (tüketicilere) yapmış olduğu devirler ve tapu tescilleri de iptal edilecek. Tüketiciler açısında da durum fiili tamamlama oranına göre değişir. Fiili tamamlama oranı yüzde 90 ve üzerindeyse tüketiciler tapularını alır” diye konuştu.

TAPU BEKLEYENLERİN DURUMU
Bir de evleri teslim alan ama tapusunu alamayanlar var. Kiraz bu mağdurlar için de durumu şöyle özetledi: “Taşınmazı satın almış kişiler eğer edimlerini yerine getirmişse (müteahhit evi inşa etmiş ve teslim etmiş, tüketici evin bedelini ödemişse) ve tüketici bu evde oturuyor ise artık ne müteahhit ne de arsa sahipleri artık bu sözleşmeler geçersizdir diyemeyecektir.

Ev alanların dava açmaları halinde tapuları iyi niyet kuralı çerçevesinde verilecektir. Arsa sahipleri de bu davada ‘biz bu sözleşmenin tarafı değildik’ diyemezler. İpotek ayni bir hak sağlar eğer müteahhit bu şekilde bir ipotek tesis etmiş ise bu taşınmazlar her ne şekilde tüketiciye tescil edilse de ipotekli olarak tescil edilecektir. İpoteğin kaldırılması mümkün değildir. Ancak taşınmaz üzerinde haciz var ise hacizler kaldırılabilir. Vatandaşlar bu konuda dava açıp tapularını aldıktan sonra ellerindeki mahkeme kararı ile icra dairesinin bağlı olduğu icra mahkemesine başvurarak hem ipoteğin hem de hacizlerin kaldırılmasını dava etmeli. Ancak özel bir durum yok ise ipoteğin kaldırılması kolay değil.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER