Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Dövizdeki Artış Konut Satışlarını Baltaladı

Dövizdeki Artış Konut Satışlarını Baltaladı

16 Nisan 2018 Pazartesi, 12:19:14
Dövizdeki Artış Konut Satışlarını Baltaladı
Dövizdeki artış konut satışlarına olumsuz yansıdı. Artan döviz gayrimenkul satışlarını yavaşlattı. Yatırımcı alım yerine beklemeyi tercih ediyor…

Dövizdeki artış devam ediyor. Artan döviz konut satışlarını ise olumsuz etkiledi. Satışlarda yavaşlamaya neden oldu.
Geçtiğimiz yıl mali piyasalarda yaşanan hareketlilik, kısa dönemdeki kar maksimizasyonu arzusu yaşayan yatırımcıların gayrimenkul yatırımlarına uzak durmasına sebep oldu. Şimdi de aynı şekilde döviz kurlarında yaşanan hızlı artış nedeniyle gayrimenkul yatırımcıları beklemede kalmayı tercih ediyor.  

YATIRIMCI BEKLEMEDE
Uluslararası gayrimenkul franchising şirketi ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay,  “Özellikle son birkaç ayda döviz kurlarında yaşanan hareketlenme ve USD’nin yılbaşından bu yana yüzde 10,  Euro’nun yüzde 13 oranında değer kazanması, elinde dövizi olan ve gayrimenkul almayı bekleyen yatırımcıları durdurdu. Döviz bazında satılan gayrimenkullerde de yüzde 10 fiyat artışına karşılık gelen bu hareket acaba fiyatlar düşer mi? şeklinde beklenti içine giren yatırımcıları da bir süre beklemeye sevk etti” dedi.

Doların yüzde 10, avronun yüzde 23, altının yüzde  20 artış gösterdiği 2017 yılında enflasyon yüzde  12’leri gördüğüne dikkat çeken Atalay, “Enflasyona bağlı olarak inşaat maliyetlerindeki artış devam ediyor. Geçen yıl bina maliyet endeksi yüzde 20 artarken, konut fiyatları sadece yüzde 11 oranında arttı. Fiyatların İstanbul’da yüzde 7,4, Ankara’da yüzde 6,5 oranında artış göstermesiyle birlikte, konut yatırımının özellikle İstanbul ve Ankara’da yeniden cazip hale geldiğini gösteriyor. Konut satışlarında ekonomik ve siyasal etkilerden dolayı dönemsel olarak her ne kadar bir yavaşlama söz konusu olsa da Türkiye’de konut ihtiyacının uzun yıllar devam edeceğine inanıyoruz. Döviz kurlarının normal seviyelerde seyretmesiyle birlikte yatırımcılar güvenli liman olan gayrimenkul yatırımlarına yönelecektir.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 17 Nisan 2018 Salı, 09:08 inanmaya devam.balon bu patlamasada balon .konut da pirim 2035 sen sonra.asıl sıkıntı bankaların alamaıkları 6 milyonun üzerindeki hacizli konut kusursuz fırtına ozaman başlar CEVAPLA
DİĞER HABERLER