Anasayfa >

Sektörden Haberler >

“Nakit Parası Olana Konut Şu An Bedava”

“Nakit Parası Olana Konut Şu An Bedava”

12 Nisan 2018 Perşembe, 15:53:36
“Nakit Parası Olana Konut Şu An Bedava”
Konut fiyatlarında 2019 başlarına kadar yüzde 20 artış beklediklerini belirten Roya Yapı İcra Kurulu Başkanı Afşin Aykanat, “Nakit parası olan için konut şu anda bedava. Bunu kaçırmasınlar” dedi…

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞ

Roya Yapı İcra Kurulu Başkanı Afşin Aykanat ile Roya Nova Ataşehir projesinin satış ofisinde bir araya geldik. Yeni yatırımlarını ilk kez htemlak.haberturk.com okurları ile paylaşan Afşin Aykanat, konuta yatırım yapacaklara da önemli uyarıda bulundu.

Konut fiyatlarında 2019’u başına kadar yüzde 20 zam beklediklerini ifade eden Aykanat, “Nakit parası olan için konut şu an bedava. Parası olan yatırımcı için konut almak şu an çok karlı” dedi.
İşte tüm detayları ile o röportaj;

Satıştaki projelerinizden bahseder misiniz?
Ataşehir Roya Nova ve Altunizade’de bir iş merkezi projemiz var. 7 bin metrekarelik bir ofis projesi. Bölgede alternatifi olmayan bir proje. Orada satış değil kiralama düşünüyoruz. Şu anda kiralama görüşmelerini yapıyoruz. Bir bölümünde ise kendimiz oturacağız. Roya Nova Residence projesinde ise hafriyatı bitirdik ve temele başladık. Satışta ise yüzde 50’lere yaklaştık.Yüzde 50 satışı kaç ayda yakaladınız?
Geçtiğimiz yıl Eylül gibi başladık satışlarımıza. Son 2,5 aydır hiçbir reklam çalışması da yapmadık. Ona rağmen yüzde 50 oranında satış yaptık.
 
Birçok proje satış sıkıntısı yaşarken siz bu kadar kısa sürede yüzde 50’sini nasıl sattınız?
Projede imzaları attık hemen 44-45 dairenin satışını çevremize yaptık. Bu bölgede eski evler çoğunlukta, yeni evler olmadığı için biraz da insanlar bekliyormuş böyle bir proje. Projenin yakın çevresinden talep çok geldi. En büyük şansımız ise fiyatlarımız rakiplerimize göre daha uygun.

Peki ne kadar şu an bölgede ortalama fiyatlar?
Biz de 6 bin TL civarı, bölge genelinde ise 9 bin 500 TL ortalama. Yüzde 30’dan fazla fark var aramızda.

Yüzde 50’sini sattık dediniz. Talep en çok nerden geldi? Yatırım mı oturum mu?
Yatırımcıdan daha çok talep var. Oturacağım diyen var ama ağırlıklı olarak yatırımcı. Bizim projemiz zaten yatırım için planlanmış bir proje. Çünkü hedeflediğimiz kişiler finans merkezinde çalışan kişiler. Onların istedikleri hayatı bulabilecekleri bir proje.

Gayrimenkulün yatırım aracı olmaktan çıktığı konuşuluyor? Katılıyor musunuz?
Evet gayrimenkul yavaş yavaş yatırım aracı olmaktan çıkıyor. Biz de buna karşı nasıl konum alabiliriz buna çalıştık. Arazi kendi arazimiz. Bundan dolayı biraz daha esnek davranıyoruz. Bundan dolayı daha iyi satış yaptık ve daha yeni projelere dahi iyi bakabiliyoruz. Sadece kendinizin ne kadar kazanacağını değil de gelip oturacak kişinin de ne kadar kazanacağını düşünürseniz siz de daha rahat kazanabiliyorsunuz.

Lüks konutta arz fazlalığı olduğunu söyleniyor. Ne düşünüyorsunuz?
Lüks konutta fazlalık yok bazı bölgelerde arz fazlalığı var. Örneğin Bağdat Caddesi. Burada ihtiyacın üstünde arz var. Bundan dolayı da sıkıntılar yaşanıyor. Sonrada lüks konutta arz fazlalığı var diyorlar. Bunu genellememek lazım.

Konut fiyatlarında son birkaç yıldır gerileme olmasa da artış hızında bir yavaşlama göze çarpıyor. Bundan sonra fiyatların seyri ne olur sizce?
Konut fiyatları mecbur aynı noktada duruyor, artırılamıyor. Bunun nedeni ise artan faizler. Konut fiyatları artmıyor değil artıyor ama farkı bankalar alıyor. Geliştirici ürünün fiyatını 1 iken 1,5 yapacağında işin durağını bildiği için sineye çekiyor. Fakat bunun böyle devam etmesi imkansız. Şu anda dolarda yükselişte. Demir fiyatı ortada. Birçok üründe fiyatlar arttı. 2,5 yıl önce demir fiyatı bin 200 liraydı şimdi 3 bin…

DEMİRDE KDV YÜZDE 1 OLSUN
Artan demir fiyatları konusunda hükümetten bir beklentiniz var mı?
Kesinlikle var.  Demirde KDV yüzde 1’e inerse bizi rahatlatır. Bunu hep dile getiriyoruz ama çok ilgi görmüyor.

NAKİT PARASI OLANA KONUT ŞU AN BEDAVA
Genele baktığınızda siz konut fiyatlarını erişilebilir buluyor musunuz?
Nakit parası olan için konut fiyatları şu an bedava. Çünkü konut fiyatları nakit bazda bakarsak iki yıldır hep aynı bazda. Parası olan yatırımcı için konut almak şu an çok karlı. Konut fiyatları bundan sonra yükselmek zorundu.

YÜZDE 20 ZAM YOLDA
Konut fiyatlarında ne kadarlık bir artış öngörüyorsunuz?
2019’un başlarında fiyatlardaki artış yüzde 20’yi geçmiş olur. Bizim kendi projemizde (Roya Nova Residence Ataşehir) hedefimiz yüzde 40. Yani 2019 sonunda bugün ki fiyatıyla o günkü fiyatı arasında yüzde 40 fark olacak.

Projenin arsası bize ait dediniz. İstanbul’da başka arsa stoklarınız var mı?
Var. Sancaktepe’de bir arazimiz var. Sinpaş Aqua City 2010 projesinin hemen yanında Kipa var, o arazi bizim. 20 dönümlük bir proje yapacağız orada. Onun dışında İstanbul’un farklı yerlerinde ve Eskişehir’de arsalarımız var.

SANCAKTEPE VE ÇENGELKÖY’DE YENİ PROJE
Sancaktepe projesinin detayları belli mi? Ne zaman satışa çıkacaksınız?
Adı Roya Rosa. 2019’da satışa çıkarmayı planlanıyoruz. Ticaret+konuttan oluşacak. Alt katlarda ticari üst katlarda konut ve ofis birimlerinin olduğu bir proje olacak.

Projenin yatırım maliyeti ne kadar?
Yaklaşık 300 milyon TL’lik yatırım.

Somutlaşan başka projeniz var mı?
Yine Çengelköy’de bir projemiz olacak. Orada anlaşma seviyesine geldik. 20 dönümlük bir proje yapacağız. Boğaz manzaralı bir konut projesi olacak. kentsel dönüşüm kapsamında yapacağız. 2020 yılında başlamayı planlıyoruz. Yatırım maliyeti ise 200 milyonun üzerinde olur.

UMUTSUZ DEĞİLİM
Son olarak sektöre yönelik değerlendirmenizi alabilir miyim?
Bu daralmalar hiç iyi şeyler değil ama bir yandan da iyi oluyor. Çünkü gerçek oyuncuların oynaması gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Çok önemli bir konu ama daha o bilinçte değiliz. Bunlar elenirse ve bu işi yapan doğru kişiler kalırsa daha başarılı oluruz diye düşünüyorum.Sektörde işlerin açılacağını düşünüyorum, hiç umutsuz değişim.

Peki bu durgunluğu neye bağlıyorsunuz?
Biraz siyaset olacak ama ben dünyanın oyunlarına bağlıyorum bu durgunluğu. Çok büyük oyunlar oynanıyor. Türkiye’yle çok uğraşılıyor. Biz de buna ayak uydurmak zorundayız, güçlü kalmak zorundayız. Ama ben bu sorunları aşacağımızı düşünüyorum çünkü çok dinamik bir ülkeyiz. Her şeyi çok rahat atlatıyoruz. Dünyada böyle bir şey yok. Darbe girişiminden sonra biz satış yaptık. İnsanlar yatırım yapmaya devam etti, etmeye de devam ediyor.

BANKA GARANTÖRLÜĞÜ OLMAYAN PROJEYE KİMSE GİRMESİN
Konutta bitirme sigortası gündemde. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Bence bu olmazsa olmaz bir şey. Aslında bitirme sigortasına gelene kadar garantörlük var. Bizim projemize 4 banka garantör. Müşteri ilk günden kredi kullanabiliyor ve banka size buranın bitmesini garanti ediyor. Banka garantör oluyorsa demek ki bize güveniyor, banka güveniyorsa siz de rahat güveniyorsunuz. Burada bitirme garantisi var. Olmayan yere de zaten bence hiç kimse girmesin.

İNŞAATÇILARIN ELİNDEN BU HAK ALINMALI
Firma kentsel dönüşüme giriyor, insanların evlerini boşaltıyor sonra yatıyor kulağının üstüne. Başlamıyor piyasa kötü diye. Piyasa kötü ise neden başladın. Arsayı bıraksın o da olmuyor şerh koyduruyor. İnanın insanlar çaresiz kalıyor. Bir çare yok şu anda. İnşaat firmalarının elinden bu hak alınmalı. Bence birinin arsasının üzerine şerh koydurmak bu kadar kolay olmamalı . Bunlar yaşana yaşana düzene girdikten sonra sektörün önünü açık görüyorum ben.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER