Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İkametgah Nedir? İkametgah Değişimi Nasıl Yapılır?

İkametgah Nedir? İkametgah Değişimi Nasıl Yapılır?

09 Nisan 2018 Pazartesi, 17:06:21
 İkametgah Nedir? İkametgah Değişimi Nasıl Yapılır?
İkametgah nedir? İkametgah değişimi nasıl yapılır? İkametgah değişimi için gerekli evraklar neler? Tüm soruların yanıtı haberimizde…

Öncelikle ikametgah nedir diğer bir değişikle adres değişikliği nedir sorusuna açıklık getirelim. İkametgahın sözlük anlamı şöyle; bir kimsenin oturduğu yer, konutun bulunduğu yer. Hukuken bir kimsenin bir tane ikametgah adresi bulunur.

İKAMETGAH BELGESİ NEDİR?
Peki ya ikametgah belgesi nedir? Hemen yanıtlayalım; bir kişinin yaşadığı yerin resmi olarak belirtilmiş olduğu ve devlet kayıtlarında da bulunan adres anlamına geliyor. Kısa bir tanımla kişinin nerede oturduğunu resmi olarak gösteren belgedir.

İKAMETGAH DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?
Diyelim ki kiracısınız ve yeni bir eve taşındınız. Ya da başka bir nedenle adresiniz değişti. Bu durumda ikametgah değişikliği yapmanız gerekiyor. Peki ikametgah değişikliği nasıl yapılır? İkametgah değişikliği nereden yapılır? Şöyle ki ikametgah değişikliği nüfus müdürlüğünde yapılıyor. Taşındığınız yerin il nüfus müdürlüğüne giderek adres bildirimi yapmanız gerekiyor. Bir diğer seçenek de e-devlet. Yani ikametgah değişikliğini nüfus müdürlüğünden yapabileceğiniz gibi e-devlet uygulaması üzerinden de yapabilirsiniz.
İkametgah değişikliği e-devlet üzerinden kolaylıkla ve hızlıca yapılabiliyor. Bunun için e-devlet’e giriş yaparak Nüfus Genel Müdürlüğü menüsündeki adres değişikliği bildirimi ile yapılıyor.
Yani özetle ikametgah değişimi iki şekilde yapılıyor.
1.    Nüfus müdürlüğünden
2.    E-devlet üzerinden.

İKAMETGAH DEĞİŞİMİ SÜRESİ NE KADAR?
İkametgah değişimi süresi yani adres değişimi süresi 20 iş günüdür. Eğer 20 gün içinde ikametgah değişikliği yapmazsanız idari para cezası uygulanıyor.

İKAMETGAH DEĞİŞİMİ İÇİN GEREKLİ  EVRAKLAR NELER?
İkametgah değişimi için gerekli belgeleri şöyle sıralayabiliriz;
•    Beyan edeceğiniz adres boş bir konut ise, herhangi bir belge istenmiyor. Fakat siz yine de yanınızda yeni adresinize ait elektrik, su, doğalgaz, telefon abonelik sözleşmesi ya da faturası götürmenizde fayda var.
•    Beyan edeceğiniz adres, daha önceden başka bir kişi tarafından beyan edilmiş ise bu adres dolu gözükebilir. Bu durumda da yanınızda yeni adresinize ait elektrik, su, doğalgaz, telefon abonelik sözleşmesi yada faturası bulundurmanız gerekiyor.
•    Birlikte oturma gerekçesi ile taşındığınız bir adres söz konusu ise, birlikte oturacağınız kişi ile birlikte müracaat ediniz. Bu mümkün değil ise, apartman-site yöneticisi, lojman idaresi sorumlusu yada muhtar tarafından birlikte oturulduğuna dair yazılı beyanı ibraz edilmelidir.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER