Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Arsasını Kat Karşılığı Müteahhide Verene KDV Avantajı Yürürlükte

Arsasını Kat Karşılığı Müteahhide Verene KDV Avantajı Yürürlükte

06 Nisan 2018 Cuma, 11:05:33
Arsasını Kat Karşılığı Müteahhide Verene KDV Avantajı Yürürlükte
Arsasını kat karşılığı müteahhide verenlere KDV müjdesi. Yeni kanun ile birlikte arsasını müteahhide veren sadece arsa karşılığı aldığı konut ve işyeri için vergi ödeyecek. Bugüne kadar arsa sahibi inşaatın tamamı için KDV ödüyordu…

Katma Değer Vergisi Kanunu ve bazı kanunlar ile 178 sayılı kanun  hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre arsa karşılığı inşaat işlerinde, arsa sahibi tarafından konut  veya işyerine karşılık müteahhide arsa payı teslimi, müteahhit tarafından arsa payına karşılık arsa sahibine konut veya işyeri teslimi yapılmış sayılacak.

Yine arsa karşılığı inşaat işlerine ilişkin bedelin tespitinde, müteahhit tarafından arsa sahibine bırakılan konut ve işyerinin vergi usul kanununun 267’nin maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ikinci sıradaki maliyet bedeli esasına göre belirlenen tutarı esas alınacak.
Yeni kanun ile birlikte arsasını müteahhide veren arsa sahibi sadece arsa karşılığında aldığı konut ya da işyerinin vergisini ödeyecek.  Daha önce arsa sahibi inşaatın tamamı için KDV ödüyordu. Bu maliyeti ise müteahhit ödüyordu. Yeni kanun ile birlikte müteahhit de KDV yükünden kurtulmuş oldu.

Yeni kanun ile birlikte hayırseverlerce bağışlanmak üzere yapılan okul, sağlık tesisi ve 100 yatak kapasitesinden az olmamak üzere öğrenci yurdu ile çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzurevi, bakım ve rehabilitasyon merkezi, mülki idare amirlerinin izni ve denetimine tabi ibadethaneler, diyanet işleri bakanlığı denetimine tabi yaygın din eğitimi verilen tesisler, gençlik ve spor bakanlığına ait gençlik merkezleri ile gençlik ve izcilik kamplarının inşası dolayısıyla bağışta bulunacaklara yalpan teslim ve hizmetler KDV’den muaf olacak.

KANUNUN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER