Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konut Alacaklar Dikkat! İşte İstanbul’un En Hızlı Kazandıran İlçeleri!

Konut Alacaklar Dikkat! İşte İstanbul’un En Hızlı Kazandıran İlçeleri!

04 Nisan 2018 Çarşamba, 11:23:52
 Konut Alacaklar Dikkat! İşte İstanbul’un En Hızlı Kazandıran İlçeleri!
TSKB Gayrimenkul Değerleme, “Bir Bakışta Markalı Konut Piyasası – 6 Aylık ve Yıllık Değerlendirme” raporunu paylaştı. İşte İstanbul’da konut yatırımında en hızlı kazandıran ilçeleri…

TSKB Gayrimenkul Değerleme, “Bir Bakışta Markalı Konut Piyasası – 6 Aylık ve Yıllık Değerlendirme” raporunu yayınladı. Buna göre İstanbul’da ortalama geri dönüş süresi 25,8 yıl oldu. Yine İstanbul’da ortalama yıllık fiyat artış oranı ise yüzde 4,5 olarak gerçekleşti.

EN ÇOK DEĞERLENEN BÖLGELER
İstanbul’da bir yılda değeri en çok artan bölge yüzde 9,8 ile Sancaktepe-Sultanbeyli ve Samandıra oldu. 6 ayda ise değeri en çok artan bölge yüzde 5,4 ile Mahmutbey-Gaziosmanpaşa Tem aksı oldu.

 

Yıllık bazda değeri en çok azalan bölge ise yüzde -4,8 ile İstinye-Tarabya, 6 aylık dönemde ise yüzde -3,8 ile Fikirtepe oldu.

 


Avrupa Yakası’nda konut fiyatları ortalama 6 ayda yüzde 1,5, 1 yılda ise yüzde 4,7 arttı. Anadolu Yakası’nda ise 6 aylık dönemde yüzde 0,1 yıllık bazda ise yüzde 4,2 artış görüldü.

İstanbul’da yeni konutlarda yıllık konut fiyat artışı ise yüzde 8,7 oldu. Yıllık konut fiyat artışı en fazla yüzde 9,8 ile Sancaktepe-Sultan  beyli-Samandıra’da oldu. İkinci sırada ise yüzde 9,5 ile Mahmutbey-GOP Tem aksı, üçüncü sırada ise yüzde 9,2 ile Bomonti yer alıyor. Fikirtepe, Kadıköy Bağdat Caddesi, Göztepe ve Kozyatağı ise değer kaybediyor.

6 aylık değer değişimine baktığımızda ise en yüksek artış yüzde 5,4 ile Mahmutbey-GOP Tem aksında görülüyor. İkinci sırada ise yüzde 4,3 ile Şerifali Küçüksu bölgesi, üçüncü sırada ise yüzde 3,7 ile Kağıthane yer alıyor.

Konutta geri dönüş sürelerine baktığımızda ise Avrupa Yakası ortalama geri dönüş süresi 25,5 olurken, Anadolu Yakası’nda ise yüzde 26,1… 

Geri dönüş süresi en kısa olan bölge ise yüzde 20,3 ile Esenyurt-Beylikdüzü bölgesi. Geri dönüş süresi en uzun olan bölge ise Kadıköy-Bağdat Caddesi-Göztepe-Kozyatağı.

GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ EN KISA OLAN BÖLGELER
Geri dönüş süresi en kısa olan bölgeler sırasıyla şöyle;
Esenyurt-Beylikdüzü:20.3
Kağıthane: 21.2
Bomonti: 21,9
Halkalı-Başakşehir-Ispartakule-Kayaşehir:22.4
Kemerburgaz-Göktürk: 22.6

GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ EN UZUN OLAN BÖLGELER
Kadıköy-Bağdat Caddesi-Göztepe-Kozyatağı:35.3
Mecideyeköy-Büyükdere Aksı: 35.1
Fikirtepe:32.6
Ataköy-Zeytinburnu sahil aksı: 30.8
İstinye-Tarabya: 30.5

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER