Anasayfa >

Sektörden Haberler >

12. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi 28 Nisan’da Kapılarını Açıyor

12. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi 28 Nisan’da Kapılarını Açıyor

03 Nisan 2018 Salı, 12:16:03
12. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi 28 Nisan’da Kapılarını Açıyor
12. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirveris 28-29 Nisan’da İstanbul’da kapılarını açıyor. Farklı ülkeden 500’den fazla yabancı yatırımcının katılacağı fuara yerli ve yabancı 60’tan fazla şirket 356 projesi ile yer alacak….

12. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi 28-29 Nisan’da İstanbul’da kapılarını açmaya hazırlanıyor. 500’den fazla yabancı yatırımcıya ev sahipliği yapacak olan fuarda 60’tan fazla şirket 365 projesi ile fuarda yerini alacak.

Junior Fuarcılık tarafından düzenlenen Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi’nin tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Katar İş Konseyi Başkan Yardımcısı Murat Kalsın, bu yıl Körfez ülkelerinden Abu Dabi, Kuveyt, Suudi Arabistan başta olmak üzere Fas'tan Mısır'a, İran'a kadar çok sayıda ülkeden 500'ün üzerinde yatırımcı katılacağını söyledi.

Ziyaretçilerin bu organizasyonda Türk iş dünyası ile bir araya gelip yatırım ve işlerini geliştirme fırsatlarını konuşacağını dile getiren Kalsın, Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki olumlu ilişkilerin aynı zamanda bölgedeki huzura da katkı sağlayacağını ifade etti.
Kalsın, Türkiye ekonomisinin son dönemde üstün performans gösterdiğini kaydederek, Türk ekonomisinin geçen yıl yüzde 7,4 büyüyerek G20 ülkelerinin tümünü geride bıraktığını, bu büyümede hükümetin aldığı kararların önemli etkili olduğunu, aleyhte propagandaya rağmen Türkiye'nin dünyaya ders verdiğini belirtti.

Turizm, hizmetler sektörü ve sanayi gibi sektörlerin büyümesinde ciddi artışlar gördüklerini aktaran Kalsın, inşaattaki büyümenin de ülkenin yüzde 7,4'lük büyümesine ciddi katkı sunduğunu bildirdi.

Kalsın, "Gayrimenkulde önümüzdeki günlerde başlayacak projelerle sektör büyümeye daha fazla katkı verecek." dedi.

DEV PROJELER İŞTAH KABARTIYOR
Şu anda dünyada yapımı süren en büyük 10 projeden 6'sının Türkiye'de olduğunu vurgulayan Kalsın, 1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul Yeni Havalimanı, Kanal İstanbul gibi projelerin dünyadaki büyük yatırımcıların iştahını kabarttığını söyledi.

Türkiye'nin gayrimenkulde büyük potansiyele sahip olduğunun altını çizen Kalsın, "Bunu konut fiyatlarındaki eğilimlerden görmekteyiz. Yıllık yüzde 11'den fazla fiyat artışı ile dünyanın en cazip gayrimenkul pazarlarından Türk konut sektörü. Geçtiğimiz yıl satılan konut sayısına baktığımızda rakamlar bizi doğruluyor." dedi.

Geçen yıl yabancılara konut satışının 2016'ya göre yüzde 22,2 arttığını dile getiren Kalsın, ayrıca İstanbul'daki ofis arzının 5,3 milyon metrekareye ulaştığını aktardı.

Kalsın, etkinliğin bu yıl 12'ncisinin düzenlendiğini anımsatarak, bu organizasyonların sürekliliğinin önemine vurgu yaptı.

SATIŞIN ÇOĞU ARAPLARA
Cidde Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ziyad Bassam, Körfez ülkelerinden Türkiye'ye yönelik ilginin ve giden turist sayısının her geçen yıl arttığını belirterek, "Türkiye şu anda Körfez ülkeleri için en çok istenen, en çok beğenilen ve öncelikli ülkeler arasında." dedi.

Türkiye'den Suudi Arabistan'a da hac ve umre ziyareti için gidenlerin sayısında da artış görüldüğünü anlatan Bassam, ülkeler arası olumlu ilişkilerden bahsetti.

Bassam, Türkiye'yi ziyaret eden Körfezlilerin gidip geldikçe buradan ev alma isteğinin arttığını kaydederek, ayrıca burada ciddi iş anlaşmaları imzalandığını aktardı.

Türkiye'de geçen yıl 1,4 milyon konut satıldığını anımsatan Bassam, yabancılara yapılan 22 bin adetlik konut satışında başı Arap ülkelerinin çektiğini vurguladı.Bassam, gayrimenkul konusunda çok farklı alanlarda iş birliği yapabileceklerini sözlerini ekledi.

TÜRKİYE YATIRIMCININ ÖNCELİKLERİ ARASINDA
Fuarın destekçilerinden Y&D Real Estate Group firmasının Başkanı Younus Inayat, Türkiye'nin gayrimenkul yatırımında birçok yatırım aracına kıyasla avantajlı bir noktada bulunduğunu ve yatırımcıların öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.

Inayat, Türk müteahhitlerin yıllardır dünyanın birçok noktasında önemli projelerin yüklenicisi olarak faaliyet gösterdiğini kaydederek, özellikle Körfez bölgesinden Türk gayrimenkul ürünlerine ciddi ilgi bulunduğunu vurguladı.

Kanal İstanbul ve İstanbul Yeni Havalimanı gibi bölgelerde önemli yatırım fırsatları bulunduğuna dikkat çeken Inayat, "Bu gibi projelerle Türkiye'nin potansiyelini daha net görebiliyoruz." dedi.

Inayat, Türkiye'deki gayrimenkullerin değer artışının istikrarlı olduğunu belirterek, etkinliğin Körfez bölgesinde tanıtımına ilişkin bazı bilgileri verdi.

Junior Fuar Yönetim Kurulu Başkanı Haktan Öztunalı da fuarın tanıtımı için uzun süredir ciddi şekilde çalıştıklarını belirterek, yerli ve yabancı 60'tan fazla şirketin 365 proje ile etkinlikte yer alacağını söyledi.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER