Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Altan Elmas: İstanbul’da Hiçbir Yatırım Boşa Çıkmaz

Altan Elmas: İstanbul’da Hiçbir Yatırım Boşa Çıkmaz

14 Mart 2018 Çarşamba, 15:45:53
Altan Elmas: İstanbul’da Hiçbir Yatırım Boşa Çıkmaz
Konut sektöründeki kısmi durgunluğun biterek yukarı ivmeleneceğini belirten Konutder Başkanı Altan Elmas, konut sektörünün cazibesini kaybetmez, konut alanlar hep kazandı dedi…

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut sektöründeki kısmı durgunluğun biteceğini ve yukarı ivme kazanacağını söyledi.

Konutun hiçbir zaman cazibesini yitirmeyeceğini söyleyen Elmas, “Konut alan hep kazandı. İstanbul’da yapılan hiçbir yatırım boşa gitmez” dedi.

Yaptığı yazılı açıklamada 2017’de 1 milyon 405 bin konutluk rekor kırıldığına dikkat çeken Elmas, son dönemde gerçeği yansıtmayan bazı açıklamalarla sektörün cazibesini yitirdiğine yönelik bir algı oluşturulduğunu belirtti.

KONUT ALAN HEP KAZANDI
Alternatif finansman modelleri ya da kampanyalarla zor zamanları fırsatı çevirmeyi bildiklerini kaydeden Elmas, "Bölgesel bazı problemleri tüm sektöre mal etmek doğru değil. Balon söylemi 10 yıldır hiç bitmedi. Bu söylemlerden etkilenenler kaybetti. Ancak konut alanlar hep kazandı." dedi.

İSTANBUL’A YAPILAN HİÇBİR YATIRIM BOŞA GİTMEZ
İstanbul’un marka değerini giderek artırdığına dikkat çeken Elmas,”İstanbul'a yapılan hiçbir yatırım boşa gitmez. Dünyanın her yerinden insanlar İstanbul'dan konut satın alıyor. Genç nüfus, evlilikler, boşanmalar, artan nüfus, artan gelir ve kentsel dönüşümden kaynaklı yenilenme ihtiyacını göz önünde bulundurduğumuzda sektörün 20 yıl daha bu şekilde gideceğini söyleyebiliriz. Arz ve talep dengesi sektörün kısa vadeli cazibesini elbette dönemsel olarak etkileyecektir. Sektör cazibesini kaybetmiyor ama dinamikleri değişiyor” diye konuştu.

KONUT YATIRIMI İÇİN İDEAL BİR DÖNEM
Konut yatırımı için ideal bir dönemde olunduğuna işaret eden Elmas, "Cebinde parası olan için cazip fırsatlar sunulan bir dönem içerisindeyiz. Çünkü maliyetlerde yüzde 22'lik bir artış olmasına rağmen bu maliyetler hala fiyatlara yansıtılamadı. Ayrıca firmalar sıfır faizli çok cazip ödeme imkanları sunuyor. Kredi faizlerinin düşmesini beklemenin 5 ya da 10 yıllık bir kredide çok anlamlı olmadığını vurgulamalıyız. Daha sonra faizler düşerse tekrar yapılandırma istenebilir. Tüketici bu hakkını çok fazla bilmiyor." diye konuştu.

YÜKSELEN MALİYETLERE KARŞI İLAVE DESTEK BEKLİYORUZ
Sektörün kamudan beklentilerine de değinen Elmas, "Sektör yükselen maliyetlere karşı ilave destekler bekliyor. Bunun başında KDV düzenlemesinin kapsamının genişletilmesi geliyor. Devreden KDV'nin iade edilmesine dönük düzenlemeyi çok önemsiyoruz. En yüksek KDV alacağı olan sektörlerden biriyiz. Konut alıcılarımızın kullandığı konut kredi faizini gelir vergisinden mahsup edilebilmesi imkanı çok önemli ve sosyal devlet anlayışının gereği olarak değerlendiriyoruz. Yabancıya konut satışının beklenen faydayı vermesi için Eximbank imkanlarından gayrimenkul sektörünün faydalanması da önemli taleplerimizden birisidir." dedi.
Elmas, ayrıca tüm dünyada olduğu gibi konut kredileri ve inşaat sektörü konusunda ihtisaslaşmış bir bankanın sektörün gelişimine katkı vereceğini, orta ve orta alt gelir seviyesinin konutedinimini kolaylaştıracağını düşündüklerini söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER