Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Günübirlik Kiralık Eve 12,4 Milyon Ceza

Günübirlik Kiralık Eve 12,4 Milyon Ceza

12 Mart 2018 Pazartesi, 11:46:05
Günübirlik Kiralık Eve 12,4 Milyon Ceza
Günübirlik kiralamaların sayısı giderek artıyor. Bu kapsamda geçen yıl 10 bin 503 mükellef denetlendi toplam 12,4 milyon TL ceza kesildi…

Halk arasında “günübirlik kiralama” olarak adlandırılan kısa süreli konut kiralamalar giderek artıyor. Geçtiğimiz yıl bu kapsamda 10 bin 503 mükellef denetlendi toplam 12,4 milyon TL ceza kesildi.

AA muhabirinin Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) geçen yıla ilişkin faaliyet raporundan derlediği bilgilere göre, geçen yıl günübirlik konut kiralama nezdinde 10 bin 503 mükellef denetlendi, 2 bin 265 yeni mükellefiyet tesis edildi. Yapılan denetimler sonucu kesilen ceza tutarı da 12 milyon 367 bin 844 lirayı buldu.

Günübirlik kiralamalara yönelik GİB, geçen yıl "Kısa Süreli (Günübirlik) Konut Kiralama, Apart Kiralama ve Ev Pansiyonculuğu Denetim Rehberi" hazırlandı. 29 vergi dairesi başkanlığı ve günübirlik kiralamaların yoğun olduğu ilgili defterdarlıklar nezdinde gerekli denetim faaliyetlerine başlandı.

1 Temmuz’da uygulamaya giren maliyenin yaptığı düzenlemeye göre evini günübirlik kiralayanlar, kirayı elden değil banka ve benzeri aracı finansal kurumlar vasıtasıyla kredi kartı, banka kartı, havale, EFT gibi yollarla tahlil etmek zorunda.

BİN 400 TL CEZASI VAR
Evini günübirlik kiralayan ve kirayı elden alanlara ise ceza uygulanıyor. Günübirlik kiralık evlere yönelik 350 TL ile bin 400 TL’den az olmamak üzere işlem bedelinin yüzde 5’i kadar usulsüzlük cezası kesiliyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, daha önce yaptığı açıklamada, İstanbul başta olmak üzere Ankara, Antalya ve Muğla gibi birçok ilde artan günübirlik konaklama ihtiyacına bağlı yeni bir sektör geliştiğini ve buradaki kayıt dışılığın büyüdüğünü belirtmişti.

Ağbal, "Eğer evinizi günlük kiraya verdiyseniz, buradan aldığınız kira günlük 50 TL’de  100 TL de olsa banka kanalıyla ödemek zorundasınız, ödemezseniz ceza veririz. Konut sektöründe İçişleri Bakanlığı ile bunu çalıştık. İşin güvenlik, asayiş tarafı da var, bu da son derece önemli. İçişleri Bakanlığı günübirlik konut kiralamalarıyla ilgili bilgi topluyor. Biz de Maliye olarak bunların ödemelerini bankacılık sistemine aldık." ifadelerini kullanmıştı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER