Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konut Fiyatlarında 5 Yıl Sonra Gelen Düşüş

Konut Fiyatlarında 5 Yıl Sonra Gelen Düşüş

02 Mart 2018 Cuma, 11:21:50
Konut Fiyatlarında 5 Yıl Sonra Gelen Düşüş
Konut fiyatları 5 yıllık yükselişin ardından enflasyonun altına indi. TCMB konut fiyatları endeksi 2017’de ortalama yüzde 9,9 yükseldi. Bu da yüzde 11,9 tüketici enflasyonunun 1,8 puan altında kaldı…

Konut fiyatlarındaki 5 yıldır süren yükseliş trendi yerini düşüşe bıraktı. Konut fiyatları 5 yıl aradan sonra enflasyonun altında kaldı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2017 konut fiyat endeksine göre konut fiyatları 2017’de ortalama yüzde 9,9 yükseldi. Böylelikle yüzde 11,9 olan yıllık tüketici enflasyonunun 1,8 puan altında kaldı.

Konutta 5 yıl arka arkaya real artıştan sonra 2017’de küçük oranlı kayıp yaşandı.

2 BÜYÜK KAYBETTİ
Konutta kaybedenler arasında iki büyük il yer alıyor. Biri İstanbul, diğeri ise Başkent Ankara. İstanbul’da 2017’de konut fiyatları ortalama yüzde 6,1 reel kayıp yaşadı. Ankara ise yüzde 4,5 ile en çok kaybeden ikinci büyük il oldu.

İZMİR KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR
İzmir’de ise durum farklı. İzmir şu anda en çok prim yapan şehirler arasında yer alıyor. Hem tatil, hem yaşam hem de emeklilik sonrası için tercih edilen İzmir’de reel konut fiyatları yüzde 5,9 arttı.

İstanbul’da konut fiyatlarının gerilemesinin birkaç sebebi var. Birinci fiyatların belli bir düzeye yükselmesi ve lüks konuttaki arz fazlalığı. İkinci sebep ise konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi. Faizler yükselince kredi ile konut alacaklar caydı. Bir diğer önemli etken ise mevduat faizlerinin yüksek olması. Bu da konut yatırımcısının aklını çelen bir etken.

GYODER’in araştırmasına göre oturmak için konut almak isteyenlerin yüzde 56,5’i konut sahibi. Yatırım için konut almak isteyenlerin ise yüzde 85,5’i konut sahibi. Rakamlardan da anlaşılacağı gibi konuta olan talep belli bir doygunluğa ulaşmış bulunuyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER