Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Kurum’dan Kritik Uyarı: Bir An Önce Kota Koymazsak Süreç daha da Kötüleşecek

Kurum’dan Kritik Uyarı: Bir An Önce Kota Koymazsak Süreç daha da Kötüleşecek

20 Şubat 2018 Salı, 12:58:25
Kurum’dan Kritik Uyarı: Bir An Önce Kota Koymazsak Süreç daha da Kötüleşecek
Konut satışlarındaki durgunluğa dikkat çeken Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, talebin üstünde arz olduğunu, buna bir an önce kota konulmazsa sürecin daha kötüye gideceğini söyledi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, konut sektöründe yaşanan durgunluğa dikkat çekerek, bazı bölgelerde talebin üstünde arz olduğunu, bu konuda acil düzenleme gerektiğini söyledi.

emlak konut GYO güvencesinde Gül Proje tarafından Seyrantepe’de hayata geçirilen Avangart İstanbul  projesinin lansmanında konuşan Kurum, inşat sektörüne bir an önce kota konulmazsa sürecin daha kötüye gideceğini ifade etti.

Kurum, “Yıllık 1 milyon 200 bin konut satışı söz konusu. Bu günlerde arz fazlalığı konuşuluyor.  Gayrimenkulün bir yatırım aracı olup olmadığı tartışılıyor. Talebin olduğu kesin. Ancak şöyle bir durum var, dün yayınlanan Tüik yapı izin istatistiklerine de baktığımız zaman 2017’de 155 bin bina ruhsatı alınmış. 1 milyon 323 bin daire ruhsatı alınmış, 270 milyon metrekare de alan ruhsatı alınmış. Bir önceki yıla kıyasladığımızda bina sayısı geçen yıl 133 binmiş yüzde 16 artmış, daire sayısı geçen yıl 1 milyon ruhsat alınmış bu yıl 1 milyon 323 bin.. Bu da yaklaşık yüzde 33 artmış. Burada bir yanlışlık var. İnşaatın lokomotif sektör olduğu tartışılmaz fakat bunu bir düzenleme altına almamız lazım. Çiftçi ürün ekerken sen buraya pancar ek, ayçiçeği ek, arpa ek deniliyor . Yani bir kota veriyorlar. İnşaat sektöründe de kota konulmalı. Bu sefer doğru ile yanlışı, iyi ile kötüyü ayırt edemiyoruz“ dedi.

TALEBİN ÜZERİNDE ARZ VAR
Bazı bölgelerde talebin üzerinde arz olduğunu belirten Kurum, “Örneğin bir yerde kentsel dönüşüm süreci başlattık. O bölgede 30 tane ruhsatı aynı anda verdiğin zaman 30 bin konut veya bağımsız bölüm  üretiyorsunuz. Aslında talep orada belki 10 bin 15 bin. Bir yıl sonra tekrar ruhsat veriyorsunuz; yine talep 10-15 binde kalıyor ama ruhsatınız artmış. Bu sefer üreticiler fiyattan, faizden fedakarlık yapmak zorunda kalıyor” ifadesinde bulundu.

BİR AN ÖNCE DÜZENLEME ALTINA ALMAZSAK SÜREÇ DAHA DA KÖTÜLEŞECEK
Bu işi bir düzenlemeye almazsak süreç daha da kötüye gidecek diyen Kurum, “Buna bir düzenleme getirmemiz gerekiyor. Gayrimenkulle alakalı derneklerin de birleşip tek ses olma çabaları var  Bunun dışında belediyelerimiz ruhsat verirken bu sayıları, adetleri göz ardı etmemesi gerekiyor. Önümüze gelene ruhsat vermemeleri gerekiyor. Mali yeterlilikleri var mı, teknik yeterlilikleri var mı bunlara da bakmak gerekiyor. Buna sahip olmayanlara da ruhsat vermemek gerekiyor. Sonra iyi ile kötüyü ayırt edemiyoruz. Eğer bu işi bir düzenleme altına almazsak, kota koymazsak, ruhsatla alakalı hak edene ruhsat vermezsek bu süreci daha da kötüye götürürüz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

KİMSE DAHA İYİSİNİ BEKLEMESİN
Emlak Konut olarak yeni bir kampanya planlarının olmadığını belirten Murat Kurum, “15 Temmuz darbe girişiminin ardından 2 kez Emlak Konut çatısı altındaki firmalarla birlikte toplu bir kampanya yaptık.  O zaman sektöre büyük hareketlilik kattı. İhtiyaç olduğunu hissettiğimiz an yine gereken fedakarlığı yapmaya hazırız. Fakat şu anda toplu bir kampanya planımız yok. Zaten firmalar şirket özelinde birçok kampanya yapıyor. Şu an şartlar gayet iyi. Vatandaş daha iyisini de beklemesin. Bugün ki şartlar konut almak için en iyi şartlar” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER