Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Hamit Demir: Parasını Bankaya Yatırıp Kazandıklarını Sananlar Büyük Kayıp Yaşıyor

Hamit Demir: Parasını Bankaya Yatırıp Kazandıklarını Sananlar Büyük Kayıp Yaşıyor

16 Şubat 2018 Cuma, 13:56:36
Hamit Demir: Parasını Bankaya Yatırıp Kazandıklarını Sananlar Büyük Kayıp Yaşıyor
Banka faizlerinin yüksek olmasından dolayı yatırımcıların paralarını bankaya yatırdıklarını belirten Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, gelir elde ettiklerini sanarak büyük kayıp yaşıyorlar dedi…

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir AA muhabirine konuştu. Yeni yatırımları hakkında bilgi veren Demir, 2018-2019 yılları arasında Türkiye ve yurtdışında toplam 2,5 milyar TL’lik yeni yatırama imza atacaklarını söyledi.

6 BİN TL’NİN ÜZERİNDEKİ KONUTLARDA SATIŞ ZOR
Konut sektöründe metrekaresi 3 bin TL ile 6 bin TL arasında olan konutların satıldığını fakat 6 bin TL üzerindeki konutların satışlarının daha zor olduğuna dikkat çeken Demir, markalı konut projelerindeki durgunluğun arazi fiyatlarını düşüreceğini söyledi.

TÜRKİYE’DE ARAZİ PAHALI
Türkiye’de arazi fiyatlarının çok yüksek olduğuna dikkat çeken Demir, “Arazi Türkiye'de pahalı. Almanya'nın, Ukrayna'nın merkezinde de iş yapıyoruz. Arazi maliyeti toplam maliyetin yüzde 20-25'i seviyelerinde”dedi.

KDV DÜŞÜRÜLMELİ
Konutta KDV’nin düşürülmesi gerektiğinin altını çizen Hamit Demir, KDV oranlarının hem orta ve alt segmentteki konut alıcısını hem de üst segmentteki konut alıcısını korkuttuğunu ve alımların KDV yüzünden düştüğünü söyledi.

KONUTBANK
Sektöre özel bir banka kurulması gerektiğini belirten Demir, sadece arazi ve konut üreticilerin yanı sıra bu alanda ihtiyacı olan vatandaşa destek olacak bir bankanın kurulmasının birçok açıdan fayda sağlayacağını söyledi. Demir, "Konutbank tarzı bir banka muhakkak kurulmalı. Banka, üreticiye verdiği kaynaklardan belli bir bedel alarak, vatandaşa yansıtırsa 3-5 sene içinde Türkiye'nin en güzel bankası olur ve çok değerlenir. Diğer bankalar da faiz oranlarını düşürmek zorunda kalır." diye konuştu.

PARASINI BANKAYA YATIRIM KAZANDIKLARININ SANANLAR BÜYÜK KAYIP YAŞIYOR
Bazı yatırımcıların banka kredisi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle paralarını bankaya yatırdıklarını ve kazanç elde ettiklerini sandıklarını fakat büyük kayıp yaşadıklarının belirten Demir, "Vatandaş krediyle 500 bin liralık daire alacaksa, 120 aylık toplam ödediği tutar 700-800 bin liraya çıkıyor. Bundan 2-3 sene önce yüzde 0,80'lerdeki faiz oranları, şu anda yüzde 1,15 seviyelerinde... Fakat, bazı alıcılar için banka faiz getirisinin yüksek olması nedeniyle paralarını düşünmeden bankaya yatırarak gelir elde ettiklerini sanarak büyük bir kayıp yaşıyorlar. Konut sektöründeki fiyatlar bugün, maliyetlerin altında. 2018'den sonra ülkedeki kalkınmayla beraber sektördeki canlılık ve fiyat artışı hızlı olacak. İşte o zaman alıcı, bankadaki faiziyle biriktirmiş olduğu miktar ile bugünkü değerde bir konut almasının mümkün olmadığını görecek." diye konuştu.

2,5 MİLYAR TL’LİK YENİ YATIRIM
Demir İnşaat’ın yeni yatırımları hakkında da bilgi veren Demir, konut alanında 2018-2019'da Türkiye ve yurt dışında toplam 2,5 milyar TL yatırım planladıkları söyledi.

İSTANBUL’DA 5 YENİ PROJE
Sefaköy Halkalı'da 130 bağımsız bölümden oluşan yeni bir projeye başlayacaklarını söyleyen Hamit Demir, “Demir İnşaat Sefaköy projemizin ruhsatını aldık. Projeye, Nisan ayında başlamayı düşünüyoruz. Nisan'da, Avrupa Konutları'yla yine Hadımköy bölgesinde bir projemiz var. Yaklaşık burada da 600'e yakın daire, 40'a yakın iş yeri öngörüyoruz. Büyükçekmece'de Araplar ile yapacağımız Albatros projesinin ruhsatını aldık. 2018 yılında ona başlamış olacağız. Seyrantepe'de 400, Göktürk'te de 200 konuttan oluşacak kentsel dönüşüm işlerimiz var, onların da sonlarına geldik." dedi.

İZMİR’DE KARMA PROJE
İstanbul’un yanı sıra İzmir’de de 60 dönüm arsa üzerinde konut, ofis ve otelden oluşan karma bir proje geliştireceklerinin bilgisini veren Demir, bunun dışında Aydın, Konya, Eskişehir'de de proje geliştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

DEMİR GRUP ENERJİYE GİRDİ
Demir Grup olarak enerji alanına girdikleri açıklayan Demir, "Konya'da bulunan bir ortağım ile 85 dönüm arazi üzerine 35 bin metrekare kapalı alandan oluşan bir fabrika kurduk. 250 megavatlık tesisimizde güneş panelleri üretiyoruz. Her şeyi kendimiz imal ediyoruz. 2018'in ikinci yarısından sonra 500 megavata çıkmayı düşünüyoruz. ABD'nin Çin panellerine yüzde 30 vergi getirmesi nedeniyle Türkiye'de üretilen panellere ilgi artacaktır. 2019 ve 2020'de dış cephe ve çatı panelleri yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca, otomobil aküsü ve enerji pili işine girmek istiyoruz. Bu fabrikada pil üretimi de yapmak istiyoruz." diye konuştu.
Demir, bunun yanı sıra yurt içi ve yurt dışı sahalar yaptıklarını vurgulayarak, "Ukrayna Enerji Bakanlığı'ndan bir talep gelmişti. Şu an ekibimiz Ukrayna'da. Orada 39 megavatlık 3 tane saha var. Onları görüşmeye gittiler. Eximbank kredisi ile her şey hazır. Enerjide büyümek istiyoruz. Almanya'da güneş yok ama enerjisinin yüzde 31'ini yenilenebilir enerjiden, yüzde 6'sını güneşten sağlıyor. Bu oran Türkiye'de yüzde 2'lerde. Cari açığımızın en büyük nedeni enerji ve yakıt. Elektriğimizi kendimiz üretirsek cari açığa büyük destek olur." şeklinde konuştu.

Enerji alanında büyük yatırımlar hedeflediklerine işaret eden Demir, "Enerji alanında 2 ortak bir sene içerisinde 35 milyon dolarlık yatırım yaptık. Arazi, fabrika, tesis, kurulum... Bedeli fazla olan bir yatırım." ifadelerini kullandı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER