Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Kirayı Elden Ödeme Limiti! Kiranın Elden Ödenmesinin Cezası 2018

Kirayı Elden Ödeme Limiti! Kiranın Elden Ödenmesinin Cezası 2018

16 Şubat 2018 Cuma, 11:33:49
 Kirayı Elden Ödeme Limiti! Kiranın Elden Ödenmesinin Cezası 2018
Maliye Bakanlığı kira ödemelerindeki vergi kayıp ve kaçağını önlemek amacıyla 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren işyeri ve konut kiralarının banka ve ptt üzerinden ödenmesi zorunluluğu getirdi. Peki kiranın elden ödenmesinin cezası var mı? Sorunun yanıtı haberimizde…

Kiranın elden ödenmesi mümkün mü? Kiranın elden ödenmesinin herhangi bir cezası var mı? Şimdi gelin tüm sorulara yanıt verelim.

Öncelikle kiranın elden ödenmesi mümkün değil daha doğrusu yasal değil. Maliye Bakanlığı kira ödemelerindeki vergi kayıp ve kaçağını önlemek amacıyla 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren işyeri ve konut kiralarının banka ve PTT üzerinden ödenmesi zorunluluğu getirdi.  Kiranın bankadan ödenmemesinin cezası ise ağır.

Kiranın banka ya da PTT’den ödenmemesinin cezasına gelmeden önce istisna bazı durumlardan bahsetmek istiyorum. Belli bir kira limitini geçmeyenler kiralarını elden ödeyebilirler.

KİRAYI ELDEN ÖDEMENİNİN LİMİTİ 2018 NE KADAR?
Kirayı elden ödemenin limiti 2018 için 500 TL olarak belirlendi. Eğer ödediğiniz kira 500 TL’yi geçmiyorsa banka ya da PTT’den ödemenize gerek yok. Kirayı elden ödeyebilirsiniz ki bunun hiçbir cezası da yok.

Peki eğer kira bedeli 500 TL’nin üzerinde ise ne olacak? Bu durumda 500 TL limitini geçtiğiniz için kirayı elden veremezsiniz. Bu durumda kirayı banka ya da PTT aracılığı ile yatırmanız gerekiyor.

KİRAYI ELDEN VERMENİN CEZASI 2018’DE NE KADAR?
Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesinde yer alan hüküm uyarınca, mükerrer 257’ nci maddeyle getirilen zorunluluklara uymayanlara özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerekmektedir. Yani eğer kira beledi 500 TL’nin üzerinde ve banka ya da PTT üzerinden değil elden tahsilat yapılıyorsa cezadan kaçamıyorsunuz. Kirayı elden vermenin cezası 2018 için şöyle;
1- Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında bin 600 TL
2- İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde   800 TL
tespit edilenler hakkında
3- Yukarıdaki bentlerde yazılı bulunanlar dısında kalanlar hakkında 400 TL’den az olmamak üzere her bir işlem için bu işleme konu tutarın yüzde 5’idir.

KONUTTA KİRANIN ELDEN VERİLMESİNİN CEZASI
Yani basit bir dille anlatacak olursak konut kiralarında 500 TL’nin üzerinde kira geliri elde eden ev sahiplerine 250 TL’den az olmamak şartıyla kira bedelinin yüzde 5’i oranında özel usulsüzlük cezası kesiliyor.

İŞYERİ KİRASINININ ELDEN VERİLMESİNİN CEZASI
 İş yeri kiralarında ise banka ya da PTT’den yatırılmayıp elden ödenen kira için hem kiracıya hem de iş yeri sahibine özel usulsüzlük cezası kesiliyor. Kesilecek ceza ise kiracının defter tutma durumuna göre 250 TL ile bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Bunun yanı sıra verilmemiş olan vergi borçları da kişilerden tahsil ediliyor.

KİRACI EV SAHİBİNİ ŞİKAYET EDEBİLİR
Diyelim ki kirayı elden vermek sizin tercihiniz değil, ev sahibinin tercihi. Bu yasal olmayan eyleme ortak olmamak için ev sahibini şikayet edebilirsiniz. Bu konuda 444 0 189 hattını arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Alo Maliye ekipleri ihbarve şikayetlerinin doğruluğunu araştırdıktan sonra mükelleflerin adreslerinde gerekli denetimleri gerçekleştirirler. Akabinde kira gelirini beyan etmeyen yani vergi kaçıran ev sahibine ceza kesilir.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 28 Ağustos 2018 Salı, 02:51 Adım, Hırvatistan'dan Irene Kovács, 50.000,00 Euro'luk bir işletme kredisi karşılığı için Bayan Susan James Mali Yardım Şirketi ile temasa geçtim. Daha sonra çok fazla çaresiz olduğum için tekrar kredi talebimi onaylama adımından bahsetmiştim. En büyük sürprizime bir iş kurmanın kredi tutarı 2 saat CEVAPLA
DİĞER HABERLER