Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Reidin Emlak Endeksi 2018 Ocak Sonuçları Açıklandı

Reidin Emlak Endeksi 2018 Ocak Sonuçları Açıklandı

15 Şubat 2018 Perşembe, 12:04:10
 Reidin Emlak Endeksi 2018 Ocak Sonuçları Açıklandı
Reidin GYODER Emlak Endeksi ve Yeni Knout Fiyat Endeksi Ocak sonuçları açıklandı. Buna göre konut fiyatları Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 0,85, bir önceki yıla göre ise yüzde 11,74 artış gösterdi…

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN emlak Endeksi Ocak ayı sonuçları açıklandı.
 
REIDIN Emlak Endeksi Ocak ayı sonuçlarına göre, Ocak’ta konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,85, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 11,74 artış gösterdi.

Ocak ayında konut fiyatları en fazla yüzde 2,11 ile Artvin’de arttı. Aynı dönem metrekare başına konut satış fiyatlarında herhangi bir değişim kaydedilmeyen Hakkari ise satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu.
 
KİRALAR EN FAZLA AĞRI’DA ARTTI
Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,26 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7,46 oranında artış gerçekleşti. Ocak ayında Ağrı'da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2 oranında arttı ve Ağrı kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde -2 ile Uşak oldu
 
EN YÜKSEK KİRA GETİRİSİ BU 3 İLDE
Satın alınan konutların kiraya verilmesi durumunda, alış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini gösteren amortisman süresi verilerine göre, ocak ayının en kısa amortisman süreleri Aydın, Van ve Şanlıurfa şehirlerinde ölçüldü. Ocak ayında, kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranının en yüksek olduğu şehirler de Aydın, Van ve Şanlıurfa oldu.
 
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'ne göre ise; stok erime hızının adet bazında yüzde 3,1'e, metrekare bazında ise yüzde 2,8'e düştüğü Ocak ayında, bir önceki aya göre yüzde 0,22, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 3,71 oranında fiyat artışı gerçekleşti. Endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 78,90 oranında artış gerçekleşti. Yeni konut satışlarının yüzde 74'ünü bitmemiş konut stokları oluştururken, Ocak ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 4'lük (son 6 aylık ortalama yüzde 4) kısmı yabancı yatırımcılara yapıldı ve en çok 2+1 konutlar tercih edildi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'ne göre Ocak ayında bir önceki aya göre, İstanbul Asya Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,37 oranında, İstanbul Avrupa Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,17 oranında fiyat artışı görüldü. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Anadolu Yakası'ndaki projeler Avrupa Yakası'na kıyasla 11,50 puan daha fazla artış gösterdi.
 
BANKA KREDİSİ KULLANIM ORANI 4 PUAN DÜŞTÜ
Ocak ayında peşinat kullanım oranı yüzde 34, banka kredisi kullanım oranı yüzde 30 ve senet kullanım oranı yüzde 36 olarak gerçekleşmiştir. Ocak ayında peşinat kullanım oranı Aalık ayına göre 3 puan artarken, banka kredisi kullanım oranı 4 puan düştü ve senet kullanım oranı ise 1 puan arttı.
 
MAKETTEN SATIŞ GERİLİYOR
Ocak ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 26'sı bitmiş, yüzde 74'ü ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Bitmemiş konutların satış oranında 8 puanlık bir düşüş yaşandı. Ayrıca Ocak ayında adet bazlı yüzde 3,1 oranında, metrekare bazlı ise yüzde 2,8 oranında stok erime hızı gözlemlendi. Aralık ayı stok erime hızı değerlendirildiğinde, adet bazlı yüzde 3,9, metrekare bazlı ise yüzde 3,8 oranında stok erime hızı gözlemlendi.
 
SATIŞLAR HIZ KESSE DE DEVAM EDİYOR
Tüm konutlarda satışlar hız kesse de devam ediyor. Buna göre, 1+1 konutların satışının bir önceki aya göre, yüzde 0,06 oranında arttığı Ocak ayında, 2+1 konut tipinde yüzde 0.27, 3+1 konut tipinde yüzde 0,27 oranında, 4+1 konut tipinde ise yüzde 0,13 oranında artış kaydedildi.

Ocak’ta 51-75 metrekare büyüklüğündeki konutlarda bir önceki aya göre yüzde 0,06 oranında artış görülürken,  76-100 metrekare büyüklüğündeki konutlarda yüzde 0,29 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğündeki konutlarda yüzde 0,16, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,22, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,20 oranında artış yaşandı.
 
SATIŞIN YÜZDE 4’Ü YABANCIYA
Markalı konut projeleri satışlarının yüzde 4’ü Ocak’ta yabancıya yapıldı. Yabancılar daha çok 2+1 daireleri tercih etti. Yabancıya konut satışı son 6 aylık ortalaması yüzde 4 olurken, Ağustos’ta yüzde 6, Eylül’de yüzde 3, Ekim’de yüzde 5, Kasım’da yüzde 4, Aralık’ta ise yüzde 3 oranında gerçekleşmişti.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER