Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Borsa’da 600 Bin TL’lik Konut 400 Bin TL

Borsa’da 600 Bin TL’lik Konut 400 Bin TL

05 Şubat 2018 Pazartesi, 11:38:56
Borsa’da 600 Bin TL’lik Konut 400 Bin TL
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Borsada 600 bin TL’lik konutun 400 bin TL olduğunu belirterek, buna rağmen insanları inandıramıyoruz, çekiniyorlar dedi….

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, bireysel küçük yatırımcıların borsadan uzak durduğunu belirtti.

toki’nin, müteahhidin 600 TL’ye sattığı ev borsada 400 TL diyen Karadağ, buna rağmen insanlar çekiniyor dedi.

Küçük yatırımcıları sermaye piyasalarına yöneltmek için hem halka açık şirket hisselerini yaygınlaştırıcı hem de teşvik edici yeni uygulamalar yapacaklarını vurgulayan Karadağ, “İnsanları inandıramıyoruz. Gerçekten konut mu, tapu verilecek mi, sanal bir şey mi, anlayamıyorlar." ifadesinde bulundu.

KİMSEYİ İNANDIRAMIYORUZ
Borsa İstanbul aracılığıyla konutları doğrudan tüketiciye sunduklarını belirten Karadağ "Gerçekten tapu vereceğiz. Hatta bürokratik süreçleri azaltacağız, adresine tapusunu göndereceğiz. Şahıs bazında gayrimenkul sertifikası yatırımı yapanlar yeterli sertifikayı topladıklarında, konutu ister oturmak için kullanabilecek, isterse tapuyu almadan sertifikasını satarak kazancını realize edebilecek. Bu çok güzel bir yatırım. 600 bin liralık konutu 400 bin liraya satıyoruz, inandıramıyoruz." Şeklinde konuştu.

Borsada işlem gören gayrimenkul yatırım fonlarını ve sertifikalarını borsa yatırımcısının bildiğini fakat asıl hedef kitlenin konut yatırımcısı olduğunu ifade eden Karadağ, hedef kitleye ulaşmakta yetersiz kaldıklarını söyledi.

Yeni projelerle gayrimenkul konut ve gayrimenkul yatırımcılarına ulaşacaklarını belirten Karadağ, “Projeyi doğru tanıtmamız lazım. İlk proje, pilot proje, doğru tanıtılacak, başarılı olacak ki diğer gayrimenkul projelerimiz borsaya gelebilsin. Zamanlama anlamında da bana göre kötü bir zamanlamaydı, referandum öncesi ülke gündeminin çok daha başka şeylerle meşgul olduğu bir dönemde insanlara duyurmakta yetersiz kaldık ama proje devam ediyor. Biz yeni projelerle gayrimenkul ve konut yatırımcısına ulaşacağımızı düşünüyoruz.

Hele bir de şu anda fiyatlar çok aşağı düştü, çok avantajlı. Bu, hızla, projenin tamamlanmasına yaklaşıldıkça yukarı yönlü hareket edecektir. 2018 yılında zaten 2017'yi de belki aşarak ülkemiz gerçekten ciddi bir kalkınma sürecine, büyüme dönemine başlamış olacak. Beklentilerimiz bu anlamda pozitif. Borsa yatırımcısının da bu anlamda mağduriyetlerini gidermek, beklentilerini pozitife çevirmek lazım. Gayrimenkul sertifikası ve benzeri projelerimiz, doğru bir yaklaşım gösteriyor. Yakın vadede düzeleceğini düşünüyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER