Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konut Fiyatları Hangi Bölgelerde Arttı Hangilerinde Geriledi!

Konut Fiyatları Hangi Bölgelerde Arttı Hangilerinde Geriledi!

01 Şubat 2018 Perşembe, 12:21:10
Konut Fiyatları Hangi Bölgelerde Arttı Hangilerinde Geriledi!
İstanbul’da konut fiyatları geçen yıla oranla yüzde 13 arttı. Peki 2017’de hangi ilçelerde konut fiyatları arttı hangilerinde azaldı. Detaylar haberimizde…

İstanbul’da konut fiyatları geçen yıla oranla yüzde 13 artış gösterdi. Fakat yüzde 11,92’lik enflasyon ile kıyaslandığında yatırımcıların beklentisini karşılamadı.

Endeksa’nın "2017 yılında Konutta En Fazla Değer Artışı Olan İller ve İlçeler" başlıklı araştırmasına göre, geçen yıl İstanbul genelinde konut fiyatları yüzde 13 arttı. İstanbul’da konut getirisi geçen yıl doları solları altın, avro ve borsanın gerisinde kaldı.

DOLARI SOLLADI ALTIN VE BORSANIN GERİSİNDE KALDI
Geçen yıl dolar yüzde 7,47'lik getiri ile konutun gerisinde kalırken, altın yüzde 21,6, avro yüzde 22,5 ve Borsa İstanbul da yüzde 47,6'lık kazançla konutu solladı.

ARNAVUTKÖY’DE YÜZDE 50 ARTTI
İstanbul’da 2017’de Kanal İstanbul ve 3.Havalimanı projesinin de etkisiyle en yüksek artış Arnavutköy’de oldu. Arnavutköy’de son bir yılda konutun ortalama metrekare fiyatı 2 bin 200 TL oldu.

Arnavutköy'ü yüzde 24 ile Çatalca, yüzde 21 ile Gaziosmanpaşa ve Silivri, yüzde 18 ile Şile, yüzde 15 ile Bakırköy, yüzde 13 ile Büyükçekmece, yüzde 12 ile Tuzla ve Beyoğlu, yüzde 11 ile Esenler izledi.  Gaziosmanpaşa'daki artış kentsel dönüşüm bazlı olurken, Şile'deki artışta Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün etkisi büyük oldu.

En büyük artışların İstanbul'un kenar ve merkeze uzak ilçelerinde yaşanması dikkati çekti.

BAŞAKŞEHİR GERİLİYOR
İstanbul’da geçen yıl konut fiyatları en az Başakşehir’de arttı. Enflasyon rakamları göz önüne alındığında konut değerlerinde gerilemenin yaşandığı ilçelerin başında Başakşehir geldi. Başakşehir'deki konutların değerinde 2017 yılı genelinde değişim yaşanmadı. İlçede konutların ortalama metrekare satış fiyatı 3 bin 175 lira olarak kaldı.

En düşük artışların yaşandığı ilçelerde Başakşehir'i yüzde 1 ile Üsküdar ve Ümraniye, yüzde 2 ile Çekmeköy, yüzde 3 ile Ataşehir, yüzde 4 ile Kağıthane, Sancaktepe ve Fatih, yüzde 5 ile Kadıköy, yüze 6 ile Avcılar izledi.

Değer artışının en az yaşandığı ilçeler göz önüne alındığında, söz konusu ilçelerde son 5 yılda hızlı bir değerlenme olduğu, bu nedenle fiyat yükselişinin azaldığı belirtildi. Özellikle Üsküdar, Ataşehir ve Ümraniye gibi ilçelerde son 5 yılda Marmaray, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi ve metro gibi yatırımlar sayesinde ciddi artışlar olmuştu.

2017 ŞAMPİYONU BALIKESİR
Türkiye genelinde konut ortalama metrekare fiyatının en fazla yükseldiği il yüzde 27 ile Balıkesir oldu. İstanbul-İzmir otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi projeler, son dönemde markalı konut projeleriyle öne çıkan Balıkesir'de fiyatları arttırdı. Kentte konutun ortalama metrekare satış fiyatı 2 bin 75 lira olarak belirlendi.

Konutun ortalama metrekare fiyatının en fazla arttığı kentlerde Balıkesir'i yüzde 24 ile Bolu, Ordu, Muğla, yüzde 23 ile Isparta, yüzde 22 ile Kırklareli ve Edirne, yüzde 21 ile Burdur, yüzde 20 ile Kastamonu, yüzde 19 ile Yozgat takip etti.

Türkiye genelinde en düşük artışın yaşandığı kentlerin başında son bir yılda fiyat değişimi yaşanmayan Sivas geldi. Konutun ortalama metrekare fiyatının en az arttığı kentlerde Sivas'ı yüzde 2 ile Nevşehir, yüzde 3 ile Aksaray ve Gaziantep, yüzde 4 ile Bitlis, Iğdır ve Karabük, yüzde 5 ile Şanlıurfa, yüzde 6 ile Uşak ve Tunceli izledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER