Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Riva’yı “Mega Projeler” Bile Kurtaramadı! Fiyatlar Geriliyor!

Riva’yı “Mega Projeler” Bile Kurtaramadı! Fiyatlar Geriliyor!

25 Ocak 2018 Perşembe, 13:49:02
Riva’yı “Mega Projeler” Bile Kurtaramadı! Fiyatlar Geriliyor!
3.Köprü ve Kanal Riva projesi ile gayrimenkul piyasasının hareketlenmesi beklenen Riva'yı mega projeler bile kurtaramadı. Uzmanlar imar sorunları ile boğuşan bölgede fiyatların gerilediğini söyledi.

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Kanal İstanbul projesinin yerel versiyonu olan Kanal Riva projesinde uzun bir bekleyişten sonra ilk adım atıldı. Geçtiğimiz hafta Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ilçenin turizm potansiyeline büyük katkı sağlayacak olan Kanal Riva projesinde imzaların atıldığını bildirdi.

Kanal Riva ve 3. Köprü ile birlikte Riva'da gayrimenkul piyasasının hareketlenmesi bekleniyordu fakat beklenen olmadı. Mega projelere rağmen bölgede fiyatlar hızla geriliyor.

RİVA’YI KANAL BİLE KURTARAMAZ
Beykoz’da doğup büyüyen Remax Türkiye Gayrimenkul Danışmanı Murat Mermer de, Riva’yı Kanal bile kurtaramaz dedi. Kanal Riva projesinin bölgedeki emlak piyasasına herhangi bir katkı sağlamadığını söyleyen Mermer, “2b tapuları dağıtılmadığı ve imar sorunu çözülmediği sürece Riva’nın önü açılmaz. Arnavutköy kadar bile olamadık. Beykoz yatırımcının beklentisini karşılamıyor. Kanal Riva’nın yanı sıra Nef, Tahincioğlu ve Galatasaray’da bölgeye yatırım için geldi ama bunlar bile Riva’ya verim katmadı” diye konuştu.

FİYATLAR ŞİŞTİ ŞİŞTİ PATLADI
Riva’da fiyatların gereksiz şiştiğine dikkat çeken Mermer, “Kanal Riva, 3.Köprü dediler fiyatları gereksiz yere şişirdiler. Ekspertiz olmadan mülk sahiplerinin kafasına göre fiyat belirlediler. 10 liralık mala 100 lira istediler. Fiyatlar çıktı çıktı patladı. Satış yok. Fiyatlar geriledi ama daha da geriler. Kanal Riva bile satışları artıramaz” dedi.

BELEDİYE RİVA’YI MAHMETTİ
Belediyenin Riva’ya gereken yatırımları  yapmadığını iddia eden Mermer, Riva’yı belediye mahvetti dedi. Mermer, “Başka belediye olsaydı yatırım olurdu. Burada imar yok. Ne zaman çıkacak belli değil. Bir sürü proje açıklandı ama hala bir çivi bile çakılmadı. Riva’yı belediye mahvetti. Yatırımcının Riva’ya güveni kalmadı. 2b ve imar sorunu çözülmediği sürece de Riva’nın önü açılmaz” açıklamasında bulundu.

İMAR SORUNU ÇÖZÜLMEDEN RİVA’NIN ÖNÜ AÇILMAZ
Kanal Riva Turizm Geliştirme ve Yatırımcılar Derneği Genel Sekreteri İsmail Durmuş ise, bölgede imar sorunu olduğu için gayrimenkul fiyatlarının gerilediğini söyledi. Durmuş, “Kanal Riva projesi bölgeye beklenen değeri katmadı. İmar sorunu devam ettiği sürece Riva’nın önü açılmaz. Şu anda Riva’da arsaların metrekare fiyatları 300 TL ile 600 TL arasında değişiyor. Şu an Ömerli’de arsaların metrekare fiyatı bin 500 TL’den başlıyor. Beykoz’da imar sorunu çözülse burada fiyatlar Ömerli’yi bile geçer. Tarla iken 300 TL ise ticari imarlı arsa en az bin 500 TL eder. Aslında bu akıllı bir yatırım fırsatı. Fiyatlar bu sevideyken yatırım yapsınlar” ifadesinde bulundu.

FİYATLAR YÜZDE 30 GERİLEDİ
Turyap Gayrimenkul Danışmanı Fatih Eren, Kanal Riva’da imzaların atılmasının ardından bölgede herhangi bir hareketliliğin olmadığını söyledi. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durgunluktan Riva’nın da nasibini aldığını söylene Eren, “Piyasadaki genel durgunluk bölgeyi de çok etkiledi. Kanal Riva projesinde imzalar atıldı ama alıcı ya da satıcı yönünde bize bir dönüş olmadı” dedi.  Eren, “Kanal Riva birkaç yıl önce açıklanan bir proje. Geçtiğimiz hafta somut bir adım atıldı fakat gayrimenkul satışlarına yansıması olmadı. Piyasadaki durgunluktan biz de etkilendik. Riva’da villa ve arsa fiyatlarında yüzde 30 gerileme var” dedi.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER