Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Feyzullah Yetgin: Yabancı İçin Daha Büyük Adımlar Atılmalı

Feyzullah Yetgin: Yabancı İçin Daha Büyük Adımlar Atılmalı

24 Ocak 2018 Çarşamba, 14:34:18
Feyzullah Yetgin: Yabancı İçin Daha Büyük Adımlar Atılmalı
GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye getirmek için daha büyük adımlar atılması gerektiğini söyledi. Yetkin, bu adımlardan en önemlisinin ise müktesep hak olduğuna dikkat çekti…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

GYODER Yönetim Kurulu  Başkanı Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektörünün önünü açacak ulusal ve uluslar arası ölçekte düzenlemelerin yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Expo Turkey By Quatar 2018’de gazetecilerin sorularına yanıtlayan Yetgin, gayrimenkulde ihtiyaç faktörünün en az yarım asır daha devam edeceğine dikkat çekti.

Gayrimenkul sektörünün her zaman olduğu gibi canlı olmak zorunda olduğunu belirten Yetgin, “Gayrimenkul sektörü her zaman olduğu gibi canlı olmak zorunda. kentsel dönüşüm en önemli bileşenlerden bir tanesi. Bunun dışında ihtiyaç faktörü bitmedi. En azından çeyrek asır daha devam edecek. Gayrimenkulün önünü açacak, ulusal ya da uluslararası düzenlemeleri yapıp gayrimenkulü tartışma konusu olmaktan çıkarmamız lazım. Bunları tartıştığımız bir ortamda empati yaptığımızda zaten yatırım yapmak mümkün olmaz. 2018’de gayrimenkul sektörü elbette büyümeye devam edecek. Çünkü ekonominin yüzde 30-40’ını inşaat sektörü oluşturuyor. Bu konuda şirketler olarak da dernekler olarak da ümitle, heyecanla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“YABANCI İÇİN DAHA BÜYÜK ADIMLAR ATMAMIZ LAZIM”
Yabancıya konut satışına da değinen Yetgin, yabancı yatırımcının Türkiye’ye gelmesi için daha büyük adımlar atmamız gerekir dedi.

“MÜKTESEP HAK YASALLAŞMALI ”
Müktesep hakkın yasallaşması gerektiğine dikkat çeken Yetgin sözlerine şöyle devam etti: “Yabancı yatırımcının Türkiye’ye gelmesi için birçok büyük adımın atılması lazım. Mütekabiliyet Yasası’nın ve ikametgah izninin çıkması hepsi bir adımdı. Ama rakamlar 5 milyar dolarlar mertebesine sıkıştı. Bir atılım daha yapmamız lazım. Bence bunlardan en önemlisi müktesep hak ki bu konuda GYODER, KONUTDER VE İNDER ile birlikte şu anda yoğun çalışma yapıyoruz. Bu konuyu tabi ki kamu ve kanun koyucu da  iyi biliyor. Hızlı ve yoğun bir süreç yaşandı. Bir artık müktesep hak konusunu yasal düzenleme ile açıklığa kavuşmasını bekliyoruz. Çünkü gerek tekil gayrimenkul alanlar gerekse büyük yatırımcılar için yatırım yapma arifesinde eldeki imar durumu belgesi vs. bunlara göre fizibilite çalışması yapılıyor ve sonuçta bir kaynak aktarılıyor. Proje hangi aşamaya gelirse gelsin maalesef bir risk unsuru olduğundan dolayı bunu izah etmek kendimize mümkün değil, yabancıya hiç değil. Onun için müktesep hakla ilgili düzenlemenin bir an önce yapılması lazım” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER