Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İstanbul’da 1+0 Daireye Yasak

İstanbul’da 1+0 Daireye Yasak

12 Ocak 2018 Cuma, 17:44:58
İstanbul’da 1+0 Daireye Yasak
İstanbul İmar Yönetmeliği bugün İBB Meclisi’nde onaylanacak. Yeni yönetmelikle birlikte İstanbul’da stüdyo daireler yasak olacak….

İstanbul İmar Yönetmeliği bugün yürürlüğe giriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlana Planlı Alanlar Yönetmeliği doğrultusunda hazırlanan yeni İstanbul İmar Planı ile imar kuralları yeniden belirlenecek.

İSTANBUL’DA 1+0 YASAK
Planlı Alanlar Yönetmeliği bugün İBB Meclisi’nde onaylanacak. Yeni yönetmelik ile birlikte bugünden itibaren İstanbul’da 1+0 yani stüdyo daireler yasak olacak. En küçük daire 1+1 olacak.

Yeni İstanbul İmar Yönetmeliği, bodrum katlar, asma kat ve çatılarda da yeni düzenleme getiriyor. Yeni yönetmelikle eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina cephesi ve bina derinliğinde kademe yapma şartları getirildi.  Binaların siluete olan etkisinin yumuşatılması amacıyla bundan sonraki imar uygulamalarında, kot alınan noktalara göre, eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina hizası geri çekilerek kademeli hale gelecek. Üç kattan fazla iskan edilen katlı konut yapılarında, asansör yapma şartı getirildi.
Ruhsatlı ve iskanlı ticari yapıların katlarında, asma katların yapılmasının önü açılacak. Parsel büyüklükleriyle ilgili rahatlatıcı maddeler getirildi. Buna göre uygulamada karşılaşılan arsaların birleşme ve ayrışmalarından kaynaklanan sorunlar çözülecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER