Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Torun’dan Yatırımcılara Uyarı: Fiyatlar Dibi Gördü Daha Düşer Mi Diye Beklemeyin!

Torun’dan Yatırımcılara Uyarı: Fiyatlar Dibi Gördü Daha Düşer Mi Diye Beklemeyin!

12 Ocak 2018 Cuma, 13:00:32
Torun’dan Yatırımcılara Uyarı: Fiyatlar Dibi Gördü Daha Düşer Mi Diye Beklemeyin!
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, konut yatırımcısına kritik uyarıda bulundu. Konut fiyatlarının şu an en dip seviyede olduğuna dikkat çeken Torun, “Şu an ki fiyatlar fırsat fiyatları. Daha da düşer mi diye beklemeyin ve fırsatı kaçırmayın” dedi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Nisan 2015’te satışa sunulan 5. Levent projesinde teslimler başladı. 2 milyar TL yatırımla Torunlar GYO ve kiptaş ortaklığında hayata geçirilen projede satışa sunulan 2 bin 100 dairenin yanı sıra 400 dairelik sosyal konut etabı, belediye lojman etabı, Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi, 2 okul ve 2 adet cami, 50 dönüm koruluk alan ile 5. Levent Çarşı yer alıyor.

500 dönüm alan üzerinde yükselen projenin teslimine özel düzenlenen lansmanda konuşan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 5.Levent projesinin Türkiye’deki ender kentsel dönüşüm projelerinden biri olduğuna dikkat çekti.  

Proje kapsamında hak sahiplerine ait olan 400 konutun bitip teslim edildiğini, Kiptaş’a ait 600 konutun bittiğini ve teslim aşamasında olduğunu, Torunlar’a ait 2 bin 100 tane konutun da teslim aşamasında olduğunu belirten Torun, 1 Mart’ta hem rezidans hem de sitede yaşamın başlayacağını ifade etti.

YÜZDE 40 KAZANDIRDI
2,5 yıl önce metrekaresi 5 bin TL’den satışa çıktıkları 5. Levent projesinde bugün metrekare birim fiyatlarının 7 bin 400 TL’ye yükseldiğini vurgulayan Aziz Torun, “Projede 2,5 yılda yüzde 40’lık bir değer artışı oldu. Bunu biz bilerek kontrol altında tuttuk. İnsanlarda, “Lansmanda alamadık fırsat kaçtı”  olmasın istedik. Projede fiyatlar hala fırsat fiyatları” diye konuştu.

YÜZDE 82’Sİ SATILDI
Projenin yüzde 82’sinin satıldığını söyleyen Torun, projenin başından bu yana 4 bin kişinin çalıştığını, tamamlandığında ise restoran, cafe ve gider birimlerde de 400’e yakın kişinin istihdam edeceğini açıkladı.

2 MİLYAR 200 MİLYON CİRO
Projenin yatırım bedelinin 2 milyar TL olduğunu söyleyen Torun, 2 milyar 200 milyon TL ciro beklediklerini söyledi.

Projenin lokasyonunun önemine dikkat çeken Torun, “Bu projeye başladığımızda belli bir ulaşım imkanları vardı. O günden bu güne ilave olan yeni bir takım ulaşım imkanları da oluştu. 5. Levent’in bulunduğu lokasyon İstanbul’un yeni kavşak noktası olarak her geçen gün değerini daha da artırıyor. Üç katlı büyük İstanbul tüneli, 3. Havalimanı bağlantı yolunun yanı sıra 3 farklı metro ve raylı sistem hattı bu bölgeden geçiyor. Bunun yanı sıra Hasdal Kışlası arazisine büyük kamu projelerin gelmesi yönünde planlamalar yapıldığını duyuyoruz. Hasdal Kışlası askeri bölge olmaktan çıkacak. Buraya önemli kamu kuruluşları gelecek. Çapa Tıp Fakültesi de buraya gelecek.” dedi.

YENİ YATIRIMLARA DEVAM
Yeni yatırımları hakkında da bilgi veren Torun, “Şu anda Mall of İstanbul’un hemen yanında otel ve rezidans projemiz var. Kaba inşaatı bitti. 50 bin metrekarelik kullanım alanına sahip olan bir proje. Buradaki otel bizim tarafımızdan kurulacak bir işletme tarafından işletilecek. Yine Paşabahçe projemiz var. Otel ve yalılardan oluşan bu projemize de başladık. Ruhsatını aldık. 2020’de tamamlanacak” ifadesinde bulundu.

ARZ VE TALEP ÖRTÜŞMELİ
Sektöre ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Torun, “Daha öncede söylediğim gibi gelecekte bir talep yetersizliği olabilir. Evet bir talep var, arz da var ama arz ve talebin kesiştiği bir noktayı yakalamak gerekiyor. Ürünün bulunduğu loksayon, fiyat politikası, projenin kalitesi.. Bunların örtüşmesi halinde gayrimenkul sektöründe konut talebi devam edecektir” ifadesinde bulundu.

ŞU ANKİ FİYATLAR FIRSAT FİYATLARI, KAÇIRMAYIN
Konut fiyatlarının şu anda fırsat fiyatları olduğuna dikkat çeken Torun, “Son dönemlerde faiz oranlarındaki ve enflasyondaki artış fiyatları artırdı. Dolayısı ile gayrimenkul geliştiricileri 60 ay 0 faiz gibi imkanları sağlayabilmesi için ciddi maliyeti yükseliyor. Şu anda piyasadaki fiyatlar alıcılar için bir fırsat. Çünkü geliştiriciler en dip fiyatlarla projelerini satıyorlar. Alıcalar için ‘Biraz daha bekleyeyim fiyatlar daha da düşer’ diye düşünebilecekleri bir dönem değil” dedi.

Sektöre yeni girmeyi düşünen oyunculara da seslenen Torun, “Sektöre yeni girecek olan oyunculara da tavsiyem, hani komşunun tavuğu komşuya kaz görünür hesabı, inşaat sektörü çok cazip biz de girelim dönemi bitti. 3-5 yıl önce bu imkanlar vardı ama bundan sonra çok ciddi rekabetin olduğu sürece gireceğiz. Doğru yerde doğru projeler yapanlar talep görecek” diye konuştu.

BAĞIŞIKLIK KAZANMIŞ GELİŞTİRİCİLERİZ
2018’e ilişkin öngörülerini de paylaşan Torun, “Bizler bağışıklık kazanmış geliştiricileriz. 1994, 2001, 2008 krizi ve son 2 yıldır yaşananlar olumsuzluklarla bağışıklığımız iyice gelişti. Evet, endişelerimiz var ama bizler Bizler proje yapmaya ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

TURİZMDE 2013’Ü GERİDE BIRAKACAĞIZ
2018’de Türkiye’ye gelen turist sayısında da bir artış beklediklerini ifade eden Torun, “Türkiye’de Avrupa’dan daha az terör olayı ve kayıp var. Bu nedenle 2018’de turistin daha fazla geleceğini öngörüyoruz. Türkiye turizm bakımından alternatifi az olan bir bölge. Bizim perakendenin lokomotifi turizm. Gayrimenkul sektörünün de önemli lokomatifi. 2018’de inşallah 2013-2014’teki turist sayısına fazlasıyla ulaşacağız. 3. Havalimanı’nın da açılması ile birlikte ulaşım imkanları daha kolay olacağı için turist sayısı artacak. 2018 inşallah 2017’den çok daha iyi geçecek” diye sözlerini tamamladı.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER