Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konutta "Lüks" Dönemi Bitiyor "Ekonomik" Çağ Başlıyor

Konutta "Lüks" Dönemi Bitiyor "Ekonomik" Çağ Başlıyor

09 Ocak 2018 Salı, 13:51:27
Konutta Lüks Dönemi Bitiyor Ekonomik Çağ Başlıyor
Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, mevcutta yapılan konut projelerinin en üst segmentte olduğunu ve bunun üzerine çıkılmaması gerektiğine dikkat çekti. Kurum, mahal listesinin azaltılarak artık daha ekonomik projelerin yapılması gerektiğini söyledi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, İstanbul’da konut fiyatlarının dibi gördüğünü, fiyatların daha aşağı inmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Raporlar eşliğinde inşaat sektörünün dününü ve bugününü masaya yatıran Murat Kurum, “Bu sektörle ilgili bilen bilmeyen herkes konuşuyor. Bu da sektörü olumsuz etkiliyor. Bundan dolayı somut rakamların yer aldığı raporlar eşliğinde sektörü masaya yatırmak istedik” dedi.


İSTANBUL’DA KONUT FİYATLARI DİBİ GÖRDÜ
Rapora göre İstanbul’da konut fiyatlarının 2015 sonrası düşmeye başladığına dikkat çeken Kurum, “İstanbul’da konut fiyatları 2011’de yüzde 7.5, 215’te yüzde 25,5, 2017’de ise yüzde 9,98 artış gösterdi.  Konut fiyatları 2015 sonrası düşmeye başlıyor.  Fiyatlar enflasyonun altına indi, düzelme eğilimine geçiyor. Bu 5-6 yılda bir kendini yenileyen bir sistem. Şimdi düşme eğiliminin ardından yavaş yavaş yükselişe geçecek. 2018’de fiyatların birden yüzde 25 yükselmesi mümkün değil. 2018 ile birlikte yavaş yavaş yukarı çıkacak. Fiyatlar bu yıl tekrar enflasyonun üstüne çıkmaya başlar” dedi.

BU KADAR LÜKS PROJE YETER
Şu anda yapılan konut projelerinin en üst seviyede olduğunu vurgulayan Murat Kurum, artık bunun üstüne çıkılmamalı dedi. Kurum, “2017 üçüncü çeyreğinde malzeme fiyatları geçen yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 25,1 artış göstermiş. Müteahhit maliyetine ya da maliyetinin altında konut satıyor. Şu an yapılan projeler en üst seviyede. Artık bunun üstüne çıkılmamalı. Artık bu kadar lüks proje yapılmamalı.  Bu projelerin daha iyisi yakın zamanda yapılamaz” dedi.

MAHAL LİSTESİNDE MUHAFAZAKARLAŞMALIYIZ
Mahal listesinde daha mütevazi davranılması gerektiğini belirten Kurum, “Bizim artık mahal listesi daha mütevazi projeler yapmamız lazım. Örneğin bir havuz mu yapıyoruz bunu o muhitin kullanımına açıp aidat giderlerini düşürebiliriz.  Mahal listesini azaltırsak yüzde 10 kadar fiyatı aşağı çekmiş oluruz” diye konuştu.

İMALAT KALİTESİ ÖNE ÇIKAN PROJELER DÖNEMİ BAŞLAYACAK
Kurum, “Artık biz de emlak konut olarak mahal listesini azaltıp mimari projelere ağırlık vereceğiz. İmalat kalitesinin öne çıktığı bir döneme girmek istiyoruz” dedi.

FİRMALAR 84 AY 0 FAİZİ KALDIRAMAZ
84 ay 0 faizli konut kampanyası hakkında bilgi veren Kurum, "Biz hem bankaları hem de yüklenicileri rahatlatmak istedik. Diyelim ki; bankalar bizim ilk kampanyada 1,5 milyar liralık kredi vermişler. O kredide yüzde 35-40 Emlak Konut payı var, diyelim ki 600 milyon. Bankaya 60 aya yüzde 25, 84 aya yüzde 37'lere varan katkı veriyorlar. Biz o 600 milyonu 'bankadan çekmeyin gelin bizim bünyemizde verelim' diyoruz. Kimse katkı da vermez. Bankalar da sektöre vereceği krediyi 1,5 milyar lirayı daha fazla konuta versin. Bunu paylaştık. Bankalar da olumlu karşıladılar. 3 aylık dönemde bir kampanya yapacaklar. Ancak bu kampanya 84 ay, 0 faiz diye net bir şey olamaz. 84 ay 0 faiz yüzde 37... Hiçbir müteahhitin yüzde 37 kazandığını düşünmüyorum. Dolayısıyla 84 ay, 0 faizi yapamaz. 60 ay bile yüzde 26'lara geliyor. Bu bile maliyetine karsız satış demek" dedi.

Kurum, kampanyanın projeye göre değişeceğini dile getirerek, "Diyelim ki 1 kişi 500 bin liralık konut alıyor. 100 bin lirasını aldığımızı düşünün. Diyelim ki o projede Emlak Konut'un payı yüzde 40. Kalan 400 bin lirada 'bankaya gitme gel kendi bünyemde banka ne yaparsa aynısını yapıyorum' diyorum. Bankaya gidip katkı kredisi ödeme. Bankanın yaptığı indirimi de kendi bünyemizde yapmış oluyoruz. 3 aylık dönemde 'bankaya gitme bana gel' diyorum. Çünkü yüzde 35-40 katkılar vermek gerçekten zor." şeklinde konuştu.

Emlak Konut GYO’nun 2017’de 1,1 milyon metrekare büyüklüğünde 7,7 milyar TL satış yaptığını belirten Kurum, “2017 için ciro hedefimiz 8 milyar TL’ydi fakat 7.7 milyar TL satış yaptık. 2017 hedefimize yaklaştık dedi.

2018’DE HEDEF 7,2 MİLYAR TL SATIŞ
2018’de ise 7,2 milyar TL satış ile 1,8 milyar kar hedeflediklerini vurgulayan Kurum, “Mevcut 5,3 milyar TL değerindeki arsa portföyümüz içerisinden, İstanbul’da bulunan Küçükçekmece, Şişli, Bakırköy, Florya, Çekmeköy, Bahçekent arsalarımızı ihale etmeyi düşünüyoruz. Yine Ankara Saraçoğlu’nda ve Samsun gibi illerde ihaleler gerçekleştireceğiz. Arsa değeri yaklaşık 2,1 milyar TLolan arsalarımızla 10 milyar TL’lik iş hacmi oluşturmayı planlıyoruz. 2017 yılında ihalesini yaptığımız ve ruhsat alım işlemlerini sonlandırdığımız projelerimizin lansmanını da 2018’de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca 2018’de 830 bin metrekare bağımsız bölüm satışı ve toplamda 1,8 milyar TL net kar gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

RİVA PROJESİ BU YIL SATIŞTA

Galatasaray Riva projesinin bu yıl satışa çıkacağını belirten Kurum, “Az katlı bir proje yapacağız. Herkesin para verebileceği bir proje olacak. Ruhsat aşamasındayız. Yetiştirebilirsek Mayıs’ta, yetiştiremezsek de en geç Temmuz Ağustos gibi satışa çıkarmayı planlıyoruz” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER