Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Çekmeköy'de Dev Kışlanın Akıbeti Belli Oldu

Çekmeköy'de Dev Kışlanın Akıbeti Belli Oldu

29 Aralık 2017 Cuma, 17:05:49
 Çekmeköyde Dev Kışlanın Akıbeti Belli Oldu
Çekmeköy’deki dev askeri arazinin akıbeti belli oldu. Toki’ye verilen 187 dönümlük askeri alan imar açıldı. Arsa üzerinde konut ve ticaret alanı yapılacak…

Çekmeköy’deki dev askeri arazinin akıbeti belli oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 187 dönümlük dev arazinin imar planı değişikliğini askıya çıkardı. toki’ye verilen söz konusu arsa imar planı değişikliği ile konut ve ticaret alanı oldu.

1970’li yıllarda kurulan Çekmeköy Kışlası’nı da içine alan ve Maliye Hazinesi adına kayıtlı olup, Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli iken, MSB ile TOKİ arasında imzalanan “Askeri Hastaneler” protokolü doğrultusunda 28 Nisan 2015 tarihinde TOKİ’ye devredilen Çekmeköy’deki  askeri arazinin 79 bin 554 metrekaresi ticaret ve konut alanı, 63 bin 672 metrekaresi park alanı, 15 bin 736 metrekaresi eğitim tesis alanı, 15 bin 445 metrekaresi yol, 4 bin 315 metrekaresi sağlık tesis alanı, 3 bin 887 metrekaresi sosyal ve kültürel tesis alanı, 3 bin 106 metrekaresi cami alanı, 2 bin 35 metrekaresi de teknik altyapı alanı olarak planlandı. Rapora göre, planlama alanında kişi başı inşaatalanı 35 metrekare olacağı kabul edilip, bölgede bin 875 kişinin yaşayacağı öngörüldü.
Bina yüksekliği zeminle birlikte en çok 6 kat olacak. Kat yükseklikleri konutta en yüksek 3,5 metre, ticari kullanımlarda en yüksek 4,5 metre, asma katlı ticari birimler tasarlanması durumunda en yüksek 6,5 metreyi geçmeyecek.

Söz konusu alanda, konut, iş merkezi, alışveriş merkezi, yönetim merkezi, otel, motel, rezidans, konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, kreş, kurs, yurt, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, yaşlı ve engelli bakımevi, rehabilitasyon merkezi, toplum merkezi, şefkat evleri, kütüphane, halk eğitim merkezi, sergi salonu, ticaret, ofis, büro, lokanta, gazino, çarşı, çok katlı mağazalar, banka, finans kurumları, özel eğitim ve özel sağlık tesis alanları yapılabilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER