Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İmar Durumu Sorgulama! İmar Durumu Nasıl Öğrenilir?

İmar Durumu Sorgulama! İmar Durumu Nasıl Öğrenilir?

28 Aralık 2017 Perşembe, 16:54:09
İmar Durumu Sorgulama! İmar Durumu Nasıl Öğrenilir?
İmar durumu nedir? İmar durumu sorgulama nasıl yapılır? İmar durumu nasıl öğrenilir? Hepsi ve daha fazlasının yanıtı haberimizde…

İmar durumu sorgulamaya gelmeden önce imar nedir sorusuna yanıt verelim.

İMAR NEDİR?
İmar durumu nedir sorusuna kısaca şöyle yanıt verebiliriz; imar durumu bir arsanın yapılaşma koşullarını belirleyen durumdur. Eğer bir arsanız varsa üzerinde bir inşaat yapacaksanız bunu o arsanın imar durumuna göre yapabilirsiniz. Eğer arsanız imarsızsa söz konusu arsa üzerinde inşaat yapamazsınız.

İmarın kelime anlamı ise bayındırlaştırma, bayındırlık demek…. İmar durumu, imar uygulaması yapılan yerin yapı adalarını, bunların yoğunluk ve düzenini gösteriyor.  İmar durumu o arsanın tüm yapılaşma koşullarını belirler.

Örneğin, teknik şartlarının ne olacağı, arsa üzerinde kaç katlı bina yapılabiliyor, yapının taban oturumu, ön ve yan boşlukları, bahçe mesafesi, yapılmak istenen yapının imar planında alacağı şekli ve ne amaçla kullanılabileceği hepsini imar durumu belirliyor. Mesela arsanızın imar durumu 5 kata izin veriyorsa siz 6 kat yapamazsınız.

İMAR DURUMU SORGULAMA
İmar durumu kavramına açıklık getirdiğimize göre şimdi asıl konumuz imar durumu sorgulamaya gelebiliriz. İmar durumu sorgulama online ortamda çok kolayca yapılabiliyor. Bağlı olduğunuz belediyenin web sitesine girerek imar durumu sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için söz konusu gayrimenkulün ada ve parsel numarasını bilmeniz gerekiyor.
Yine tapu ve kadastro genel müdürlüğü parsel sorgulamadan ve e-devletten imar durumunu sorgulayabilirsiniz.

Ada ve parsel numaranızı bilmiyorsanız ne yapacaksınız? Ada ve parsel numarası nereden, nasıl öğrenilir? Hemen yanıt verelim. www.turkiye.gov.tr’den ada ve parselinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için mahalle adı, cadde,sokak adı ve dış kapı numarası bilgileri gerekiyor. Bu bilgileri girdikten sonra sorgula diyerek ada ve parsel numaranızı öğrenebilirsiniz.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER