Anasayfa >

Sektörden Haberler >

2018 Lojman Kiraları Belli Oldu

2018 Lojman Kiraları Belli Oldu

28 Aralık 2017 Perşembe, 09:17:11
2018 Lojman Kiraları Belli Oldu
Milli Emlak Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre 2018 lojman kira bedelleri de belli oldu. Detaylar haberimizde…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Maliye Bakanlığı, 2018 lojman kira bedellerini açıkladı. 2018 lojman kiraları açıklandı. Lojman kiralarına yaklaşık yüzde 14 zam yapıldı. Ayrıca lojmanlarında kapıcı veya kaloriferci olanların metrekare başına ödeyeceği ilave kira bedeli de yüzde 13.6 artırıldı.

Bugün ki Resmi Gazete’de yayınlanan Milli emlak Genel Tebliğine göre;
Yurtiçinde bulunan konutlardan her bir metrekare için;
•    Kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda 2,07 TL/m²
•    Kalorifersiz konutlarda 3,24/m²
•    Kaloriferli konutlarda 4,25/m² kira bedeli alınacak.

Buna göre 100 metrekarelik kaloriferli bir lojman dairesinde oturan biri 425 TL kira ödeyecek.

Kira bedeline ek olarak aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan 0,50 TL/m²  ilave kira bedeli alınacak.

Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilecek. Yine, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için;
a) Elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,95 TL/m²,
b) Su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,82 TL/m²,
c) Elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,76 TL/m²,
ç) Konutlarda kullanılan su, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde 0,44 TL/m², ilave kira bedeli tahsil edilecek.

Kaloriferli konutlardan yakıtı kurum ve kuruluş tarafından sağlananlarda oturanlar ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 1,70 TL/m² yakıt bedeli alınacak.

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda; yakıt bedelinin 3katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli alabilecek.

Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,19 TL/m² alınacak.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER