Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Ortak Kira Geliri Beyanı Verme

Ortak Kira Geliri Beyanı Verme

19 Aralık 2017 Salı, 15:23:57
 Ortak Kira Geliri Beyanı Verme
Ortak kira geliri beyanı nedir? Ortak kira geliri beyanı nasıl verilir? Tüm soruların yanıtı haberimizde…

Ortak kira geliri beyanı nasıl verilir sorusundan önce ortak tapu nedir sorusuna yanıt verelim.

ORTAK TAPU NEDİR?
Ortak tapu nedir sorusuna şöyle yanıt verebiliriz; ortak tapu en basit tanımıyla bir gayrimenkulün tapusunun birden fazla kişiye ait olmasıdır. Yani bir gayrimenkul üzerinde birden fazla kişinin hak sahipliği vardır.

Tek bir tapu üzerinde hisseler gösterilebiliyor fakat istenirse hissedarlara ayrı ayrı tapu da verilebilir. Tapular ayrı ayrı verildiğinde ise tapu üzerinde ait oldukları hissenin oranı yazar.  Hissedarın ayrı bir tapusu olsa da o gayrimenkulün tamamı üzerinde hak sahibi değildir.

Ortak tapulu bir gayrimenkulü kiraya verebilir ve oradan kira geliri elde edebilirsiniz. Bu durumda kiraca kirayı tek bir hesaba yatırır. Fakat istenirse hissedarların hesabına ayrı ayrı da yatırılabiliyor. Ortak tapuya sahip olan gayrimenkul sahiplerinin de kira beyannamesi vermesi gerekiyor çünkü ortada bir kira geliri söz konusu.

Peki ortak kira geliri beyanı nasıl verilir? Hemen yanıtlayalım;

ORTAK KİRA GELİRİ BEYANI VERME
Kira Gelir Vergisi Beyannamesi; her yılın Mart ayında vergi dairelerinden alınan formlar aracılığı ile veya Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet sitesi üzerinden verilebiliyor. Formların bilgi kısmında eğer tapu hisseli ise hissedarların adı-soyadı, TC kimlik numarası ve hisse paylarının doldurulması gerekiyor. Beyannamenin verilmesi ile birlikte vergi borcu tahakkuk etmiş oluyor. Tahakkuk eden bu borcun temerrüde düşmemesi için ilk taksitinin damga vergisi ile birlikte mart ayı sonuna kadar vergi dairelerine peşin olarak veya Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet sitesi üzerinden kredi kartı ile ödenmesi gerekiyor. 2. taksit ise Temmuz ayında ödeniyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER