Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Tüik İnşaat Ciro ve Üretim Endeksi’ni Açıkladı

Tüik İnşaat Ciro ve Üretim Endeksi’ni Açıkladı

15 Aralık 2017 Cuma, 13:26:21
 Tüik İnşaat Ciro ve Üretim Endeksi’ni Açıkladı
Tüik, 2017 üçüncü çeyreğine ilişin İnşaat Ciro ve Üretim Endeksi’ni açıkladı. Endekse göre inşaat ciro endeksi üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,7 artış gösterdi…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 üçüncü çeyreğine (Temmuz-Eylül) ilişkin İnşaat Ciro ve Üretim Endeksi’ni açıkladı.

Buna göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,7 artış gösterdi.

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 27,1 yükseldi.

TÜİK'in bülteninde, kurumda kısa dönemli iş istatistiklerine ilişkin genel olarak yöntem ve veri kaynağı iyileştirme çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

İnşaat üretim endeksinin veri kaynağının devamlılığının sağlanamaması nedeniyle daha güncel ve kapsamlı veri kaynağı olan idari kayıtların hesaplamalarda kullanılmasına karar verildiği ve bu kapsamda, inşaat üretim endeksine, bu yılın 1. çeyrek haber bülteninden itibaren yer verilmediği, idari kayıtlara dayalı hesaplanacak 2015 temel yıllı çalışmalar tamamlandıktan sonra, endeksin geriye dönük serilerle birlikte gelecek yıldan itibaren yayımlanacağı açıklandı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER