Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Tamer Özyurt: İnşaatçıyı Faiz Değil Demir Fiyatları Batıracak

Tamer Özyurt: İnşaatçıyı Faiz Değil Demir Fiyatları Batıracak

12 Aralık 2017 Salı, 17:27:42
Tamer Özyurt: İnşaatçıyı Faiz Değil Demir Fiyatları Batıracak
Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, demir fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, “İnşaatçıyı faiz değil demir fiyatları batıracak”dedi…

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, demir fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. İnşaatçıyı faiz değil demir fiyatları batıracak diyen Özyurt, "Neredeyse ikiye katlanan demir maliyetleri, inşaatların yarım kalmasına sebep olacak seviyeye geldi” dedi.
İnşaat sektörünün içinde bulunduğu sorunlar nedeni ile tam verim sağlanamadığına dikkat çeken Özyurt, sorunların en başında maliyet artışının geldiğini söyledi.

İNŞAATÇIYI FAİZ DEĞİL DEMİR FİYATLARI BATIRACAK
Özyurt, “"Özellikle demir fiyatlarındaki artış... Demir fiyatları 9 ay içinde yüzde 80-90 artmış durumda, betondaki artışın da bu sene yüzde 30-40 olacağını tahmin ediyoruz. Bu maliyetler öyle ya da böyle fiyatlara yansıyacaktır. Piyasanın daralması nedeniyle fiyat artışını çok hissetmedik ama zaman içinde bu fiyatlara yansıyacağı kesin. Maliyetlerdeki artışlar müteahhit firmaları çok büyük sıkıntıya soktu. Artan maliyetler karşısında tedbir alınmalı. Çok yakın zamanda bir çok inşaat şirketi bu maliyetler yüzünden el değiştirme ya da kapanmak zorunda kalabilir. Neredeyse ikiye katlanan demir maliyetleri, inşaatların yarım kalmasına sebep olacak seviyeye geldi. İnşaatçıyı faiz değil, demir fiyatları batıracak." İfadesinde bulundu.

Özyurt, inşaatçıların belini büken demir fiyatlarındaki artışın yurt dışı borsalarından kaynaklandığını bildiklerini kaydederek, buna yapacak bir şey olmadığını aktardı.

GEÇİCİ SÜRE KDV MUAFİYETİ GETİRİLMELİ
"Eğer maliyet artışlarına etki edemiyorsak o zaman bir takım tedbirler alınabilir. Örneğin geçici bir süre KDV muafiyeti getirilebilir. Nasıl tapu harçlarında yapıldı şimdi de bu konuda yapılabilir. İnşaat firmaları KDV’den muaf tutulabilir ya da inşaatçıların alacakları vergi iadesinden mahsup edilebilir. Daralmanın üzerine bu maliyet artışı gerçekten sektörü zora sokacak. Şu anda şirketler satış yapmaya odaklandı bu konu geri planda kaldı çok konuşulmuyor ama sorun ciddi boyutlara geldi. Büyük ve güçlü firmaların ayakta kalabileceği ve inşaatların yarım kalabileceği bir döneme girmenin eşiğindeyiz” şeklinde sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER