Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İstanbul'da Gayrimenkul Yatırımı Yapılabilecek 15 Bölge

İstanbul'da Gayrimenkul Yatırımı Yapılabilecek 15 Bölge

11 Aralık 2017 Pazartesi, 13:36:29
İstanbulda Gayrimenkul Yatırımı Yapılabilecek 15 Bölge
Kentsel dönüşüm ve ulaşım projeleri konut fiyatları artıyor. Gayrimenkul yatırımında öne çıkan 15 bölge haberimizde…

İstanbul’da konut yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Özellikle kentsel dönüşüm ve ulaşım projeleri ise bazı bölgelerde konut fiyatlarını artırıyor. Endeksa verilerine göre gayrimenkul yatırımında 15 bölge öne çıkıyor.

Endeksa Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, gayrimenkul yatırımında en fazla öne çıkan bölgeler Avrupa yakasında Kağıthane, Başakşehir, Zeytinburnu, Beylikdüzü, Esenyurt, Sultangazi ve Bağcılar; Anadolu yakasında ise Kadıköy, Çekmeköy, Ataşehir, Ümraniye, Sancaktepe, Sultanbeyli, Pendik ve Kartal olduğunu söylüyor.

KAĞITHANE
Kağıthane, son 3 yılda en fazla konut fiyat artışı yaşanan bölgelerden biri. İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayan köprü bağlantı yolları arasında yer aldığı için işyerlerine yakın bir bölge konumunda ve son yıllarda tamamlanan tünel bağlantıları ile Taksim’e ulaşım süresi çok kısaldı. 2018’de tamamlanması planlanan Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattıyla da İstanbul’un pek çok ilçesine ulaşım daha da kolaylaşacak. Ulaşım projeleri nedeniyle bölgede konut fiyatlarının yanı sıra konut projelerinin sayısı da artış gösterdi. Kağıthane’de ortalama konut satış fiyatı 3.650 TL/m2, ortalama kira 1.538 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 19 yıl.

BAŞAKŞEHİR
Başakşehir, konum olarak İstanbul’un merkezi iş alanlarına uzak olsa da bölgedeki ticaret alanları sebebiyle oldukça fazla gelişme potansiyeline sahip. Ayrıca ilçede Olimpiyat Stadı ve Olimpiyat Stadı’na komşu dev Sağlık Kampüsü gibi büyük yatırım projeleri de yer alıyor. Başakşehir’de Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosunun hizmete girmesiyle yeni projeler hız kazandı. Tüm bu yatırımlar gelecek dönemde de bölgenin gelişme ivmesini artıracak. Endeksa.com verilerine göre Başakşehir’de ortalama konut fiyatı 3.300 TL/m2, ortalama kira 1.525 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 24 yıl.

ZEYTİNBURNU
Zeytinburnu şu an İstanbul’da konut yatırımı için en gözde bölgelerinden biri. Aynı zamanda konut yatırımında geri dönüş süresi en kısa olan ilçelerinden. Zeytinburnu son dönemde bölgede yapılacak olan ticaret, konut, otel ve dini tesisten oluşan bir karma gayrimenkul projesi ile oldukça fazla gündemde. Verilere göre Zeytinburnu’unda ortalama konut fiyatı 4.300 TL/m2, ortalama kira 2.218 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 18 yıl. Bölgede yapılacak projelerle önümüzdeki dönemde değer artışı öngörülüyor.

BEYLİKDÜZÜ
Beylikdüzü de İstanbul’da en fazla değer artışı görülen bölgelerden biri. Beylikdüzü’nde konut fiyat değişiminin en önemli sebepleri konut projelerinin özelliği ve bölgedeki ulaşım projeleri. Bakırköy-Avcılar-Esenyurt-Beylikdüzü-Büyükçekmece metro hattı sayesinde Beylikdüzü bölgesine ulaşım kolaylaşacağı için konut fiyatlarında artış devam edecek. Verilerine göre Beylikdüzü’nde ortalama konut satış fiyatı 2.525 TL/m2, ortalama kira 1.343 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 25 yıl.

ESENYURT
Esenyurt’ta ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.075 TL, ortalama konut fiyatı 225.000 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 19 yıl. Yakın zamanda yatırım projeleri ile adını duyuran Sultangazi’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.375 TL, ortalama konut fiyatı 260.000 TL, geri dönüş süresi 21 yıl. Konut projeleri ile öne çıkan Bağcılar’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.900 TL, ortalama konut fiyatı 325.000 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 17 yıl.

KADIKÖY
Anadolu yakasında ise Kadıköy, Avrupa yakasına yakınlığı, metro ile daha da artan ulaşım kolaylığı ve Acıbadem, Bağdat Caddesi gibi bölgelere yakınlığı nedeniyle gayrimenkul yatırımı açısından Anadolu yakasının en gözde bölgelerinden. Kentsel dönüşüm sebebiyle son dönemde markalı konut projeleriyle de öne çıkan bölgede verilere göre ortalama konut fiyatı 7.500 TL/m2. Bu değerle Kadıköy; Beşiktaş, Sarıyer ve Bakırköy’den sonra konut fiyatlarında İstanbul’un en yüksek ilçesi. Kadıköy’de ortalama kira 2.754 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 31 yıl. Kadıköy’de konut fiyatları son 3 yıldır oldukça fazla arttı. Son 1 yılda ise artan yüksek fiyatlı markalı konut arzı sebebiyle bir durgunluk görülüyor. Konumu itibarıyle bölgede konut fiyatlarının uzun dönemde artmaya devam edeceği öngörülüyor.

ÇEKMEKÖY
Konut projeleri ile öne çıkan Çekmeköy’de konut satış fiyatları ortalama 2.825 TL/m2 ile 4.150 TL/m2 arasında değişiyor. Ortalama konut satış fiyatının 3.000 TL/m2 olduğu ilçede konutların ortalama geri dönüş süreleri 24 yıl. Çekmeköy 3. köprü bağlantı yolları, Üsküdar Çekmeköy metro hattı ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi ulaşım projeleriyle gayrimenkul yatırımı açısından Anadolu yakasının en gözde bölgelerinden biri konumunda.

ATAŞEHİR
Ataşehir’de ortalama metrekare konut fiyatı 4.725 TL, ortalama kira 1.919 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 24 yıl. Ataşehir’in gelişimi konut projeleriyle başladı. Özellikle Batı Ataşehir’deki konut projeleri sebebiyle bölgede yüksek değer artışları görüldü. Son dönemde Finans Merkezi inşası ile hem ticari hem konut projelerinde artış oldu.

ÜMRANİYE
İnşası devam eden Finans Merkezi ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı sebebiyle Ümraniye’de gayrimenkul fiyatları son 3 yıldır düzenli olarak artıyor. Ümraniye’de ortalama konut fiyatı 3.675 TL/m2, ortalama kira 1.581 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 23 yıl. Finans Merkezi’nin tamamlanması ve bölgeye yakın metro inşası tamamlanınca bölgenin daha fazla değer kazanacağını öngörüyoruz.

SANCAKTEPE
Sabiha Gökçen Havalimanı'na olan bağlantıları, TEM otoyolu ve TEM-Kartal bağlantı yolu sebebiyle Sancaktepe’nin de önemi arttı. Kuzey Marmara Otoyolu'nun Anadolu yakasında iki çıkış noktası arasında yer alan Sancaktepe’de konut ve ticari alanlara olan ilginin artacağı ileri sürülüyor. Sancaktepe’de ortalama konut fiyatı 2.600 TL/m2, ortalama kira 1.393 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 20 yıl.

SULTANBEYLİ
Ulaşım kolaylığı nedeniyle son birkaç yılda yıldızı parlayan Sultanbeyli’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.600 TL, ortalama konut fiyatı 295.000 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 20 yıl. Konut fiyatları 230.000 TL ile 380.000 TL arasında değişiyor.

PENDİK KURTKÖY

Villa tipinde konutların yanı sıra orta ve alt gelir grubuna hitap eden konut projeleriyle de öne çıkan Pendik Kurtköy’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.900 TL, ortalama konut fiyatı 325.000 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 23 yıl.

KARTAL
Kartal , İstanbul Anadolu Adalet Sarayı gibi bölgeye yapılan kamu yatırımları, Kartal-Kadıköy metrosu gibi ulaşım projelerinin tamamlanması ve bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi sebebiyle son 3 yılda en fazla değer artışı görülen bölgelerden biri oldu. Endeksa verilerine göre Kartal’da ortalama konut satış fiyatı 3.575 TL/m2, ortalama kira 1.572 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 23 yıl.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER