Anasayfa >

Sektörden Haberler >

“Mahallelerde Ortak Kullanım Alanı Konut Fiyatlarını Düşürür”

“Mahallelerde Ortak Kullanım Alanı Konut Fiyatlarını Düşürür”

11 Aralık 2017 Pazartesi, 11:26:40
 “Mahallelerde Ortak Kullanım Alanı Konut Fiyatlarını Düşürür”
Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala, inşaat maliyetlerinin yüzde 35’ini sosyal alan, peyzaj ve alt yapı oluşturduğuna dikkat çekerek, mahallelerde ortak kullanım alanlanları ile maliyet düşürülebilir dedi…

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala, inşaat sektöründe canlılığı korumak ve darboğazın önüne geçmek için bir takım tedbirlerin alınabileceğini söyledi.

İnşaat sektörünün tam teşekküllü bir yasaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Pala, artan inşaat maliyetleri ve buna bağlı olarak konut fiyatlarının yükselmesi ile satışların düşmesi gibi olası sıkıntıların önüne geçmek için yeni finans modellerine ve düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

İnşaat sektörünün durmaması gerektiğine dikkati çeken Pala, bunun için imar, tapu, ruhsat, mülkiyet, finans, yapım, satış ve teslim gibi tüm aşamaları A'dan Z'ye düzenleyecek bütüncül bir çalışmanın yapılarak hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

MAHALLELERDE ORTAK KULLANIM ALANLARI MALİYETLERİ DÜŞÜRÜR
İnşaat maliyetlerinin yüzde 35’ini alt yapı, otopark, peyzaj, sosyal tesis, spor alanları gibi işlerin oluşturduğunu aktaran Pala, "Bunun üstüne finans masrafları, ilave olunca bu oran yüzde 50’leri geçiyor. Böyle gerekli gereksiz pek çok detay maliyetleri yükseltiyor. Bunların bazılarının sitelerde izin verilmeyerek mahallelerde ortak kullanım alanları yapılması maliyetleri düşürür. Örneğin, her mahalleye herkesin istifade edeceği spor alanları, sosyal alanlar, merkezi otoparklar ve hatta yaşlı bakım evleri ile kreşler yapılmalı. Böylece hem bürokrasi ve zaman kaybı azalacak hem de çelişkiler ortadan kalkacaktır. Artık etrafı halka kapatılmış sitelerden vazgeçerek, eskiden olduğu gibi sokak, mahalle tarzı yapılaşmaya dönülmeli."dedi.

Pala, "Elektrik, su ve doğalgaz maliyetleri müteahhide ciddi şekilde yük oluyor. Tabii bütün bunlar konut fiyatlarına yansıyor. Yani sonuç olarak vatandaşın cebinden çıkıyor ama satışları da olumsuz etkiliyor. Türkiye bunları hariç tutacak bir sistemi geliştirmek durumunda. Doğalgaz, elektrik, su ve hatta trafo maliyetleri müteahhidin üzerinde. Bu yatırımların paralarını ya alamıyoruz ya da yıllar sonra alıyoruz. Elektrik idaresi, elektriği satarken o yatırımın parasını alıyor zaten. Su ve doğalgaz için de geçerli bunlar. İlgili kurumlar bu yatırımları üstlensin ve zamanında tamamlasın. Bunları sağlarsanız inşaat maliyetleri yarı yarıya düşer."

KDV GERI ÖDEMESI KREDI OLARAK KULLANDIRILMALI
İnşaatların bitirilip satışların tamamlanmasıyla birlikte devlet tarafından geri ödenen KDV’nin daha verimli kullanılmasının da önemine dikkat çeken Pala, bu paranın inşaatın bitmesi beklenmeden ev alacak vatandaşa kredi şeklinde kullandırılması önerisinde bulundu.

Pala, sözlerine şöyle devam etti: "İnşaatı yaparken biriken KDV alacağınızı ancak inşaat bittikten yani faturalarınızı kestikten sonra alabiliyorsunuz. Bu süre ortalama 3 yılı buluyor. Benim önerim 3 yıl beklemeden her yıl sonunda KDV'nin konut kredisi olarak verilmesi. Bu para müteahhidin konut alacak müşterilerine bir banka üzerinden kredi olarak kullandırılsın. Böylece devlet, borcunu krediye çevirmiş ve taksitle ödemiş, vatandaş daha ucuz konut kredisi bulmuş ve müteahhit de konut satmış olacak. Aynı şekilde inşaat dışındaki sahalarda yatırım yapacak müteahhitlere de KDV’si, yatırım yapmak şartı ile, daha erken iade edilebilir. Böylece yatırım da teşvik edilmiş olur."

DEVLET DESTEĞİ DEVAM ETMELİ
Yatırımların hız kesmemesi için ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmeye devam edilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Pala, bunun düzenlemeler, sürekli teşvik ve desteklerle olacağını söyledi.

FAİZ YÜKSELDİ SATIŞLAR AZALDI
2015’te faizlerin aşırı yüksek olmasından dolayı inşaat söktürünün geriye doğru gitme eğilimi gösterdiğini ve satışların azaldığını belirten Pala, bu durumun sektöre ciddi anlamda zarar verdiğini, bu nedenle bankaların faiz indirimi konusunda hassasiyet göstermelerinin kredi maliyetlerini de düşüreceğini kaydetti.

Pala, KDV oranının yüzde 1-8 bandına indirildiği, damga vergisinin kaldırıldığı ve tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e düşürüldüğü dönem sektörün rahatladığını hatırlatarak, "Bu gibi teşvik ve destekler sektördeki canlılığın kalıcı olmasını sağlayacağı gibi mevcut sorunların çözümünde de etkili olacaktır. Ayırca konut finansmanı müstakil bir ihtisas bankası ile yeniden ele alınmalıdır. Faizlerdeki artış ve dövizin yükselmesi hem satışları olumsuz etkiliyor hem de konut maliyetini artırıyor." şeklinde sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER