Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Lojman Satışı Uygun Fiyata Arsa Soruna Çözüm Olacak

Lojman Satışı Uygun Fiyata Arsa Soruna Çözüm Olacak

06 Aralık 2017 Çarşamba, 15:44:21
Lojman Satışı Uygun Fiyata Arsa Soruna Çözüm Olacak
Lojmanlarının satışının önünü açan düzenleme dün yayınlanarak yürürlüğe girdi. Uzmanlar, lojman satışının uygun fiyata arsa temin etme imkanı yaratacağını öngörüyor…

Kamu lojmanlarının satışının önünü açan Torba Kanun,  dünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre kamu lojmanlarının ekonomiye kazandırılması için satışı yapılabilecek.

İnşaat temsilcileri kararı olumlu karşıladı.  Kamu lojmanlarının satışına imkan veren düzenlemenin, konut sektörü için uygun fiyata arsa temin etme imkanı yaratacağı tahmin ediliyor.

Yeni düzenlemeye göre kamu lojmanları ihale ile satışa çıkacak. Bu lojmanlarda oturanların öncelikli satın alma hakkı olacak. Buraların satışından elde edilen gelir, öncelikli olarak kamu konutu yapımında kullanılacak.

Lojman satışlarına ilişkin düzenlemeyle depreme dayanıksız lojmanlara ağırlık verilmesi ve ilk aşamada 500 milyon lira gelir elde edilmesi öngörülüyor.

Deprem riski bulunan alanlardaki kamu konutları ise yıkılacak. Büyük bölümü şehir merkezlerinde bulunan lojmanların yıkılması, kent merkezlerinde uygun arsaların oluşmasını sağlayacak. Bu arsalara depreme dayanıklı yeni konutlar yapılacak.

Maliye Bakanlığının konuya ilişkin etki analizine göre, 240 bin 398 adet kamu konutu bulunuyor. Savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerinde kullanılanlar uygulama dışında tutulurken kampüs alanında yer alan, hizmet binalarıyla bütünleşik lojmanlar da satılamayacak. Böylece, yıpranmış lojmanlar öncelikli olmak üzere en az 50 bin kamu konutunun satışının önü açıldı.

Konutların tamamının satışı yıllara yayılacak. 2018 yılında bu kapsamda 3 bin kamu konutunun değerlendirilebileceği hesaplandı.

UYGUN FİYATA ARSA SORUNUNA ÇÖZÜM OLACAK
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ziya Altan Elmas, ilgili kararın konut sektörünün uygun fiyatlı arsa bulmakta yaşadığı sorununun çözümüne katkı sağlayacağını söyledi.Düzenlemenin arazi sıkıntısını bir miktar gidereceğini belirten Elmas, Arsa fiyatları sebebiyle konut fiyatları olumsuz etkileniyordu. Konut fiyatlarına da makul seviyede destek verilmiş olur, arsa fiyatlarını makul seviyede tutar. İstanbul'un önemli semtlerinde oldukça fazla kamu lojmanı var. O semtin değerine göre uygun konutlar yapılabilir. Bu düzenleme, kentsel dönüşüme de destek sağlar. Her yıl 500 bin konutun dönüşmesi lazım."

KONUT FİYATLARINI ETKİLER
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu da lojman satışının, inşaat sektörüne arsa kazandırılması ve yeni konut alanları oluşturulması açısından önemli bir fırsat doğuracağını belirtti.Düzenleme sayesinde şehir merkezlerinde ciddi bir arsa rezervi oluşacağını belirten Tellioğlu, "Şehir merkezlerinde uygun arsa bulunmasında sorun yaşanıyor. Düzenleme, depreme dayanıklı yeni konut alanları oluşturulmasında avantaj sağlar. Piyasa şartlarında uygun arsa fiyatları oluşur, konut fiyatlarını da bir miktar etkiler. Piyasaya hareketlilik getirir." diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER