Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İstanbul’da Değeri En Çok Artan Bölgeler

İstanbul’da Değeri En Çok Artan Bölgeler

05 Aralık 2017 Salı, 15:25:29
İstanbul’da Değeri En Çok Artan Bölgeler
“Bir Bakışta Markalı Konut Piyasası / 6 Aylık Değelendirme” raporu açıklandı. İşte rapor göre İstanbul'un değeri en çok artan bölgeleri...

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş., 2017 yılı Mart – Eylül arasındaki 6 aylık dönemi kapsayan “Bir Bakışta Markalı Konut Piyasası / 6 Aylık Değerlendirme” raporunu yayımlandı. Rapora göre İstanbul’da gayrimenkul geri dönüş süreleri en hızlı 19.3 yıl ile Esenyurt-Beylikdüzü olarak belirtildi. Avrupa Yakasında geri dönüş süresi en uzun olan bölge ise 30.1 yıl ile İstinye-Tarabya bölgesi oldu.

GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ EN HIZLI BÖLGE ESENYURT-BEYLİKDÜZÜ
2017 yılı Mart ayı öncesi tamamlanan 50 adet, 2017 yılı Mart-Eylül döneminde tamamlanan 25 adet ve inşaatı devam eden 65 adet olmak üzere toplamda 140  markalı konutun incelenmesi sonucu hazırlanan rapora göre, İstanbul’da markalı konut projelerinin ortalama geri dönüş süresi 24,7 yıl. Avrupa Yakası’nın ortalama geri dönüş süresi 23.8 yıl. Avrupa Yakası’nda geri dönüş süresinin en hızlı olduğu bölge 19.3 yıl ile Esenyurt-Beylikdüzü olarak belirtildi. Avrupa Yakası’nda geri dönüş süresi en uzun olan bölge ise 30.1 yıl ile İstinye-Tarabya bölgesi oldu.

Anadolu Yakası’nda ise geri dönüş süresi en hızlı olan bölge 21.8 yıl ile Sancaktepe-Sultanbeyli-Samandıra bölgesi olurken en uzun olan bölge 34.4 yıl ile Kadıköy-Bağdat Caddesi-Göztepe-Kozyatağı bölgesi olarak belirtildi.

İSTANBUL’DA DEĞERİ EN ÇOK ARTAN BÖLGELER
6 aylık dönem içerisinde değeri en çok artan bölge yüzde 8,2 ile Anadolu Yakası’nda yer alan Sancaktepe-Sultanbeyli-Samandıra bölgesi oldu. İstanbul genelindeki yüksek fiyatlara karşın konumu itibarıyla fiyatların düşük olmasının değer artışını olumlu yönde etkilediği belirtildi.

Sancaktepe-Sultanbeyli-Samandıra bölgesinin ardından, yüzde 7,9 ile Çekmeköy-Taşdelen bölgesi değeri en çok artan ikinci bölge oldu. Bomonti bölgesi ise yüzde % 7,4 ile 3. sırada yer aldı.

AVRUPA YAKASI DAHA ÇOK DEĞERLENDİ
Avrupa Yakası’ndaki markalı konut projelerinin ortalama 6 aylık değer artış oranı yüzde 3,8 iken Anadolu Yakası’nın ortalama değer artış oranı yüzde 4,0 oldu.

FİYATLAR EN ÇOK BOMONTİ’DE ARTTI
Bomonti bölgesi yüzde 7,4 artışla Avrupa Yakası’nda fiyatın en çok arttığı bölge oldu. Bomonti bölgesini yüzde 6,3 değer artışı ile Halkalı-Başakşehir-Ispartakule ve Kayaşehir izliyor.

BURALARDA FİYATLAR GERİLİYOR
Avrupa Yakası’nda İstinye – Tarabya bölgesinde fiyatların yüzde 2,3 oranında, Anadolu Yakası’nda Kadıköy-Bağdat Caddesi-Göztepe-Kozyatağı bölgesinde ise yüzde  0,5 oranında gerilediği görüldü.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER