Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Emlak Değerlemeye Takip Sistemi Geliyor

Emlak Değerlemeye Takip Sistemi Geliyor

04 Aralık 2017 Pazartesi, 10:06:50
 Emlak Değerlemeye Takip Sistemi Geliyor
Hükümet özellikle turistik bölgelerde yüzde 500’lere varan fahiş emlak değerleme oranlarına karşı vatandaşı korumak için değerleme takip sistemi kuruyor. Detaylar haberimizde…

Hükümet fahiş emlak değerleme oranlarına karşı vatandaşı korumak için harekete geçti. Hükümet, özellikle turistik bölgelerde yüzde 500’lere varan değerleme oranına karşı değerleme takip sistemi kuruyor.

Yasaya göre emlak vergisi değer artışı gelecek yıl yüzde 50’den fazla artmayacak.  Yani bir yerin metrekare değeri 2018’de bu yıl belirlenen değerin yüzde 50’sinden fazla olamayacak.

Emlak vergisine esas metrekare rayiç bedelleri takdir komisyonları tarafından belirlenerek belediyelere gönderiliyor. Komisyon kararları 2018 yılında ödenecek emlak vergilerini düzenlemeyi dikkate alarak belirleyecek.

Değerleme takip sistemi ile en çok şikayetin geldiği bölgelerde ilçeler arasında emlak vergisinde çok büyük fark olup olmadığı da takip edilecek.

Türkiye genelindeki bin 397 belediye yeni düzenlemeyi dikkate alarak gelecek yıla ilişkin beyan dönemi çalışmalarını sürdürüyor. Değerlerin yüzde 50'yi aştığı yerlerde, arsa ve arazi birim değerleri yüzde 50 artırılmış kabul edilecek. İzleyen yıllarda yüzde 50 sınırı ile oluşan değer, emlak vergisi değerini esas alan diğer vergi ve harçlar için de geçerli olacak.

Konut, işyeri arsa metrekare toplamı ile banının inşaat maliyeti toplam Emlak Vergisi matrahını oluşturuyor. Belediyeler de bu bedelleri esas alarak emlak vergisini tahsil ediyor. Vatandaş rayiç bedeli öğrendiği andan itibaren itiraz da bulunup, vergi mahkemelerine dava açabilme hakkında sahip.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 05 Aralık 2017 Salı, 18:56 Bu vergi oranı değişmediği sürece, rayiç bedellerin gerçek bedelleri yansıtması mümkün olmayacaktır. CEVAPLA
DİĞER HABERLER