Anasayfa >

Sektörden Haberler >

2017 Emlak Vergisi 2.Taksit Ödemesi İçin Bugün Son Gün

2017 Emlak Vergisi 2.Taksit Ödemesi İçin Bugün Son Gün

30 Kasım 2017 Perşembe, 09:56:54
2017 Emlak Vergisi 2.Taksit Ödemesi İçin Bugün Son Gün
2017 emlak vergisi 2.taksit ödemesi için bugün son gün. Gün sonuna kadar emlak vergisini ödemeyenler ödemediği miktarda gecikme zammı ödemek zorunda kalacak. Detaylar haberimizde…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Arsa, arazi ve bina için devlete ödenen vergiye emlak vergisi denir. Emlak vergisi yılda iki eşit taksit halinde ödeniyor. 2017 emlak vergisi 1.taksit ödemesi son gün 31 Mayıs’tı, ikinci taksit ödemesi için ise son gün 30 Kasım. Yani bugün emlak vergisi 2.taksit ödemesi için son gün.

EMLAK VERGİSİ NEREYE NASIL ÖDENİYOR?
Emlak vergisi ödemek için farklı kaynaklar var.  Vergiye konu taşınmazın bulunduğu belediyeye ödeyebilirsiniz. Ya da elektronik ortamda oturduğumuz yerdeki belediyelerin resmi internet siteleri üzerinde e-belediye uygulaması ile ödeme yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek de bankalar. Belediyelerin anlaşmalı olduğu bankaların şubelerinden veya internet bankacılığı üzerinden ödeme yapabilirsiniz.  Ya da PTT şubelerinden havale yaparak ödeme yapılabilir.

EMLAK VERGİSİNİ ÖDEMEZSENİZ NO OLUR?
Emlak vergisi ödemek için bugün son gün. Ödemediğiniz takdirde ödemediğiniz miktar kadar gecikme zammı ödeniyor.  
Emlak Vergisi Kanunu'nun 32'inci maddesine göre beyanname verilmemesi halinde vergi aynı kanun hükümleri uyarınca idarece tarh ediliyor ve vergi ziyaı cezası kesiliyor. Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor. Örnek verecek olursak diyelim ki  emlak vergisi borcunuzun 150 TL. Emlak vergisi ödemediniz ya da geciktirdiniz. Gecikmenin yaşandığı her ay için 2,10 TL gecikme zammı ödeyeceksiniz demek oluyor bu.         

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

EMLAK VERGİSİ HESAPLAMA ÖRNEĞİ

 

 

                                                                                                                                                                                                                      

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER