Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Kiralık Konutta Eğitim Zammı

Kiralık Konutta Eğitim Zammı

09 Kasım 2017 Perşembe, 10:56:44
Kiralık Konutta Eğitim Zammı
Teog yerine adrese dayalı yerleştirme sistemi geçiş başarılı okullara yakın lokasyonlarda kiralık daire fiyatlarını artırması bekleniyor. Uzmanlar yüzde 20’ye yakın bir artış beklediklerini söylüyor…

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yıldırım, Teog yerine uygulamaya girecek olan yeni eğitim sistemini açıkladı. Artık puana göre değil adrese dayalı yerleştirme yapılacak. Buna göre öğrenciler oturdukları adrese en yakın 5 okuldan birine kayıt yaptırabilecek. Yaklaşık 1.1 milyon öğrencinin adrese dayalı yerleştirmeye göre liselere yerleştirileceğinin açıklanması üzerine emlak sektöründe hareketlilik yaşanmaya başladı.  Nedeni de şu; çünkü aileler çocuklarına iyi bir eğitim ve gelecek verebilmek için başarılı okullara yakın evleri tercih edecekler. Bu da ister istemez o bölgelerdeki kiralık fiyatları artıracak. Uzmanlar o bölgelerde yüzde 20’ye yakın artış bekliyor.

BAZI MAHALLELERDE KİRA FİYATLARINI ARTACAK

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, yeni sistemin İstanbul’un bazı mahallerinde kira fiyatlarını artıracağını söyledi.

BAŞARILI OKULA YAKINLIK TERCİHİ ETKİLEYECEK
KONUTDER Başkanı Altan Elmas, bu okulların bulunduğu bölgelerin, özellikle tercih dönemlerinden ciddi bir ilgiyle karşılaşacağını ve gayrimenkul piyasasını hareketlendireceğini ifade etti. Elmas, "Pazarlama stratejilerine yeni bir başlık daha açıldı. Artık ulaşım ağları kadar iyi okullara yakınlık da tüketicinin tercihlerini belirleyecek" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın verilerine göre en çok talep gören ve akademik başarısı en yüksek ilk 20 okul Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih, Kadıköy ve Üsküdar öncelikli olmak üzere Kartal, Bahçelievler ve Beylikdüzü'nde bulunuyor.
 
Adrese dayalı yeni sistem ile yerleşilebilecek liselerin yer aldığı ilçelerde kiralık konut fiyat ortalaması bin 500 TL’den başlıyor. Beklenen yüzde 20'lik kira artışıyla birlikte bu rakam bin 800 ila 2 bin 200 TL kadar yükselecek.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER