Anasayfa >

Sektörden Haberler >

“Başarılı Lise”ye Komşu Evi Olan Yaşadı

“Başarılı Lise”ye Komşu Evi Olan Yaşadı

07 Kasım 2017 Salı, 10:46:51
“Başarılı Lise”ye Komşu Evi Olan Yaşadı
Teog kalktı yerine öğrencilerin adrese göre yerleştirileceği sistemi geçildi. Yeni sistem ise emlakçıları harekete geçirdi. İlanlara “Fen lisesi yakını”, “Sosyal bilimler lisesi karşısı” gibi ibareler eklendi…

TEOG kaldırıldı. Merakla beklenen yeni eğitim sistemi ise açıklandı. Teog yerine artık öğrencilerin adrese göre yerleştirileceği bir sisteme geçildi. Yeni sistem ise önce emlakçıları harekete geçirdi.

Eğitim kalitesi yüksek okulların yanındaki ev fiyatları şimdiden arttı.  Eğitimciler birçok velinin evini taşıyacağını söylerken emlakçılar şimdiden ilanlarına “Fen lisesi yakını”, “Sosyal bilimler lisesi karşısı” gibi ibareleri ekledi.

Yeni sistemle öğrenciler ikamet ettikleri adrese en yakın 5 okulu seçebilecekler. Türkiye’nin başarılı gözde okullarına ise sınavla öğrenci alınacak.  Çocuğuna iyi bir eğitim ve gelecek sunmak isteyen veliler ise fen liselerine yakın adreslere odaklandı.  Bu gözde okulların yakınındaki evlerde fiyatlar yüzde 50 arttı.

Hüseyin Avni Sözen Anadolu lisesi yakınındaki Umut Emlak sahibi Jale Söğütoğlu, “Normalde bu çevredeki yaklaşık 100 metrekare evin kirası bin 500- 2 bin lira arasında değişiyor. Fakat sınav sisteminin değişmesinden dolayı kiralar yükselecek. Rakam rahatlıkla 3 bin TL’ye çıkacak” dedi.

Maltepe Anadolu lisesi yakınlarındaki İlke Emlak Satış Danışmanı Özlem Kaplan ise, “Kiralarda düşüşler vardı. Şimdi ise bin 600 lira olan bir ev kirasını 2 bin-2 bin 500 gibi bir fiyata çıkarmayı düşünüyoruz” ifadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER