Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İkinci El Konut Satışındaki Mağduriyet Sona Eriyor

İkinci El Konut Satışındaki Mağduriyet Sona Eriyor

31 Ekim 2017 Salı, 11:30:21
İkinci El Konut Satışındaki Mağduriyet Sona Eriyor
İkinci el konut satışında yaşanan mağduriyetleri sona erdirecek olan emlakçılıkla ilgili beklenen düzenleme geliyor. Yeni düzenleme ile birlikte emlakçılar sertifika ile iş yapabilecek…

emlakçılıkle ilgili yeni düzenleme için düğmeye basıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, suistimallerin önüne geçecek olan yeni düzenlemenin yolda olduğunu söyledi. Tüfekçi, yeni düzenleme ile birlikte ikinci el konut ticareti yapacak kişilerde aranacak şartlar ve niteliklerin belirleneceğini, bu işi yapanlara sertifika verileceğini belirtti.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, yeni düzenleme ikinci el konut satışındaki dolandırıcılık ve haksız kazancın önüne geçeceğinin altını çizerek, 100 milyonlarca TL’lik vergi kaybını da engelleyecek dedi.

100 BİNİN SADECE 10 BİNİ KAYITLI
İl genelinde emlakçılık yapana kişi sayısının 100 bini aştığını ve bunun sadece 10 bininin kayıtlı olduğuna dikkat çeken Aşa, “"Kaçak emlakçılar, tüketici mağduriyetinden dolandırıcılığa, haksız kazançtan devletin vergi ve harç kaybına kadar akla gelebilecek her çeşit suistimale neden oluyor. Bunlar kayıt dışı olduğu için güvenlik veya mali denetim yok. Emlakçılık kisvesi adı altında bu kişiler her türlü dolandırıcılığı yapabiliyor. Özellikle ikinci ellerde tapusuz evler satılıyor, olmayan evler kiralanıyor, gerçeği olmayan bir kiralık ilanı internette verilip tüketicilerden kapora alınıyor. Özellikle dikkatsiz tüketicileri çok rahat dolandırıp, sonra kullandığı hattı kapatıp kaybolan o kadar çok kişi var ki... Bunları hep emlakçılık kisvesi adı altında yapıyorlar” dedi.

İkinci el konut alım satımı yapan emlakçılara verilecek sertifika ile bu işin düzene gireceğini söyleyen Nizamettin Aşa, tüketicilerin düzenleme sonrası sertifika verilen emlakçılardan rahatlıkla alışveriş yapabileceklerini açıkladı.

TÜKETİCİNİN ALTADILMASINI ENGELLEYECEK
Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük de TÜDER'e gelen şikayetlerin yoğunlaştığı alanlardan birisinin emlak satışı olduğunu söyledi.

Küçük, "Özellikle satışa konu olan konutun birden fazla emlakçı tarafından satışa çıkarılması, emlakçılar arasında bir komisyon havuzu oluşturulması, tüketicilerin verdiği avansların, kaporaların geri alınmasında büyük sorunlar yaşanması, herhangi bir sözleşmeye dayanmaksızın satış yapılması, alınan kapora ve komisyon karşılığı belge düzenlenmemesi, evin özellikleriyle ilgili yanlış ve eksik bilgi verilmesi gibi konular tüketici mağduriyetlerine yol açıyordu." İfadesinde bulundu.
Söz konusu konular ile ilgili tüketicilerin mağduriyetler yaşadığını dile getiren Küçük, kaporayı geri vermeyen veya aldıktan sonra dükkanı kapatıp kaybolan emlakçılar olduğunu anlattı. Küçük, "Bu anlamda bir sertifikanın getirilecek olması, özellikle satış ve kiralamaların belgeye sahip insanlarca yapılacak olması çok olumlu." dedi.
Sertifikalandırmanın tüketicilere ek maliyet getirmemesi gerektiğini kaydeden Küçük, "Türkiye'de özellikle konut ihtiyacı çok fazla. Sürekli alım ve kiralama yapılıyor. Bu yüzden sektörün disiplin altına alınması büyük mağduriyetlerin önüne geçecek, tüketicilerin aldatılmasını engelleyecek." şeklinde konuştu.

EMLAKÇILIĞIN İTİBARI YÜKSELİR
Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Ali Yüksel ise emlakçılara sertifika verilmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Müteahhitler, inşaatçılar, yatırımcılar, avukatlar ve emlakçılar kendilerini geliştirmek zorunda. Bu sertifikanın içeriği dolu dolu olur ve gerçek bir eğitim süreci içerirse emlakçılığın da itibarı yükselir. Ayrıca, bu meslekten yararlanan kişilerin zarar görmesi engellenir” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER