Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Emlak Vergisinde Bin 397 Belediye Geri Adım Attı

Emlak Vergisinde Bin 397 Belediye Geri Adım Attı

18 Ekim 2017 Çarşamba, 11:33:13
Emlak Vergisinde Bin 397 Belediye Geri Adım Attı
Hükümet milyonlarca insanı etkileyen fahiş emlak vergisine “dur” derken bin 397 belediye de yeni düzenleme kapsamında geri adım attı…

Fahiş emlak vergisi değerlerine hükümet dur derken belediyelerden de destek geldi. Bin 397 belediye yeni düzenleme kapsamında geri adım attı.

Emlak vergisi değerleri 4 yıl aradan sonra yeniden belirlenmiş ve fahiş artıştan dolayı büyük tepki toplamıştı. Bunun üzerine hükümet konuya el atarak fahiş emlak vergisi artışına yüzde 50 sınırı getirdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bazı belediyelerin emlak vergisinde astronomik artışlar yaptığını belirterek, "2017'de belirlenen değerin yüzde 50 daha fazlası olamaz" dedi.

Buna göre önümüzdeki yıl yapılacak olan emlak vergisi değer artışı hiçbir şekilde bu yılki değerin yüzde 50’sinden fazla olamayacak.

BU İLÇELER TAKİPTE
Yeni dönemde en çok şikayetin geldiği turistik bölgelerde ilçeler arasında emlak vergisinde çok büyük fark olup olmadığı izlenecek.

İzmir, Antalya gibi illerde takdir komisyonları belediyelerin gelir kapısı olan emlak vergisini tavan fiyatlardan belirlerken, bu konuda da hassas davranmaları istenecek. Milyonlarca lira kazanan işletme ile vatandaşın yemeklik domates ektiği arazi için ödediği rakam da aynı olmayacak.

Emlak vergisi değerleri 4 yılda bir takdir komisyonu tarafından belirleniyor. Rayiç değeri etkileyen arsa metrekare değerini komisyon belirliyor. Belediyeler de bu bedelleri esas alarak emlak vergisini tahsil ediyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER