Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Stüdyo Dairelere Yasak 1+1’in Fiyatını Artırdı

Stüdyo Dairelere Yasak 1+1’in Fiyatını Artırdı

12 Ekim 2017 Perşembe, 17:18:31
Stüdyo Dairelere Yasak 1+1’in Fiyatını Artırdı
Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile stüdyo daireler yasak geldi. Stüdyo dairelerin yasaklanması ile 1+1 dairelerin fiyatı yüzde 5’e kadar artış gösterdi…

Ekim ayının başında yürürlüğe giren Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile birlikte stüdyo daireler yasaklandı. Yeni yönetmelikle birlikte 28,50 metrekareden küçük dairelere yasak geldi. Stüdyo dairelerin yasaklanması ile birlikte 1+1 dairelerin fiyatları yüzde 3 ile 5 oranında artış gösterdi.

Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, fiyat artışının önümüzdeki yıl etkisini daha fazla göstereceğini belirtti.

Özlü, ilk değişim işaretlerini Nisan ayında veren yeni yönetmeliğin son 5 ayda talepleri ve fiyatları artırdığına dikkat çekti. 1+0 dairelerin imar projelerinden kaldırılmasıyla küçük dairelere yatırım yapmak isteyenlerin 1+1 dairelere yöneldiğini belirten Özlü, bu durumun son 5 ayda fiyatları yüzde 3 ile yüzde 5 oranında yükselttiğinin gözlendiğini söyledi.

TALEP 1+1’LERE KAYDI
Hızlı kiralama ve satış özelliği olan stüdyo dairelerin yeni yönetmelikle kalkması 1+1 dairelerin fiyatlarında doping etkisi yaratmış oldu diyen Özlü, “Özellikle yatırımcıların ve ev sahibi olmak isteyen dar gelirlilerin yeni konut projelerinde gözdesi olan 1+1 dairelerde yaşanan talep büyük bir ivme kazandı. Talep artışı fiyatları da bu yönde etkiledi. Bu etki kendisini, yeni imar planının ilk işaretlerini verdiği Nisan ayından bu yana göstermeye başladı ve o günden bu güne fiyatlarda yüzde 3 ile yüzde 5 oranında bir artış yaşandı. Özellikle Anadolu yakasında Kurtköy-Pendik hattındaki yeni projelerde bu hareketlilik söz konusu. Ancak gayrimenkul satışlarında bu artış özellikle önümüzdeki yılda kendini daha çok hissettireceğe benziyor.” İfadesinde bulundu.

BUGÜN YARINDAN DAHA KARLI
Bazı bölgelerin hala fiyat artışından etkilenmediğine dikkat çeken Özlü,  “Yaşanan gelişmeler de göz önüne alındığında günümüzün en karlı yatırımı olan gayrimenkul her geçen gün değer kazanmaya devam ediyor. Özellikle Anadolu Yakası’nın pek çok noktasında cazip fırsatlar var. Bu nedenle yatırım yapmak isteyenler için bugünün yarından daha karlı olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER