Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Fahiş Emlak Vergisi Artışına Devlet Freni

Fahiş Emlak Vergisi Artışına Devlet Freni

28 Eylül 2017 Perşembe, 14:41:24
 Fahiş Emlak Vergisi Artışına Devlet Freni
Maliye Bakanı Naci Ağbal, fahiş emlak vergisi değer artışına yönelik bakanlığını bir çalışma yaptığını söyledi. Ağbal, vatandaş fahiş denilebilecek emlak vergisinden kurtuldu dedi…

Maliye Bakanı Naci Ağbal, emlak vergisi artışıyla ilgili düzenleme hakkında açıklamalarda bulundu. Şişli'de bir otelde katıldığı '8. İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşan Bakan Ağbal, Her ne şekilde olursa olsun bir arsa veya arazinin metrekare değeri 2018 yılı için 2017'deki belirlenmiş değerin yüzde 50 daha fazlası olamaz dedi.

Belediyelerin emlak vergisi değerlerinde ekonomik gerekçelerle açıklanamayacak artış yaptıklarına dikkat çeken Ağbal, Yüzde 300, yüzde 500, yüzde 3000 denilebilecek artışlar var. Hükümet olarak bu duruma kayıtsız kalamazdık. Bakanlık olarak bir çalışma yaptık" diye konuştu.


"YÜZDE 50'DEN FAZLA OLAMAZ"

Torba Yasa’da bununla ilgili düzenlemenin yer aldığını belirten Ağbal, "Her ne şekilde olursa olsun bir arsa veya arazinin metrekare değeri 2018 yılı için 2017'deki belirlenmiş değerin yüzde 50 daha fazlası olamaz. Burada vatandaşlarımızdan büyük bir memnuniyetle geri dönüş alıyoruz. Bir yanlıştan dönülmesi noktasında hükümet olarak insiyatif aldık. Vatandaşlarımız aşırı, fahiş denilebilecek emlak vergisinden kurtulmuş oldu" diye konuştu.

Yasanın ne zaman yürürlüğe gireceğiyle ilgili soruya da Naci Ağbal, "Bu sene emlak vergisi değerlerine ilişkin çalışmalar tamamlandı. Bu komisyon kararları 2018 yılında ödenecek emlak vergileri sırasında olacak. Bu vergiler de Mayıs ayında ödeniyor. Eğer bu düzenlemeyi yapmasaydık vatandaşlarımız gelecek sene Mayıs'ta astronomik artışlarla karşı karşıya kalacaklardı. Şimdi çok daha makul, enflasyonla tutarlı emlak vergisini ödeme imkanına kavuşmuş olacaklar" şeklinde yanıt verdi.

2018'DE YÜRÜRLÜKTE
Bakan Ağbal'a yeni düzenlemeyle Özel İletişim Vergisi'nde vatandaşların lehine büyük bir vergi indirimi getirdiklerini açıkladı. Ağbal, "Cep telefonlarından yüzde 25 Özel İletişim Vergisi alıyoruz. Evinizde sabit bir telefon varsa bu oran yüzde 15. Şimdi bu çok karmaşık bir vergileme sistemi. Faturaya bakıyorsunuz 3 tane farklı farklı vergi oranı var. Sektörle görüşerek vergi sistemini basitleştirerek vatandaşın üzerindeki bu vergi yükünü azaltmak için yüzde 25 ve yüzde 15 olan bu oranları yüzde 7,5'a düşürdük. Dolayısıyla vatandaşımız telefon konuşmalarında daha az vergi ödeyecek. Vatandaşlarımıza hayırlı olsun."ifadesinde bulundu.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER