Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Tapu İşlemleri İnternetten Yapılacak

Tapu İşlemleri İnternetten Yapılacak

29 Ağustos 2017 Salı, 10:06:31
 Tapu İşlemleri İnternetten Yapılacak
Tapu işlemleri artık internetten yapılacak. Tapu sahipleri tapu müdürlüğüne gitmeden internet üzerinden işlemlerini yapabilecek…

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu işlemlerinin internet üzerinde yapılabileceği bir sistemi hayata geçirdi. Böylelikle vatandaşlar artık tapuya gitmeden internet üzerinden işlemlerini yapabilecek.  Hem vatandaşın işi kolaylaşacak hem de tapu müdürlüklerinin iş yükü azalacak.


Tapu işlemlerini internetten yapmak isteyen vatandaşların tapu dairesine giderek imza atmaları gerekiyor.


Web tapu e-devlet üzerinden kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek. Vatandaşlar uygulamayla taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyecek. Tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web tapu aracılığı ile yaparak kuruma gitmeden işlem sürecini başlatabilecek.

Yeni uygulamanın dolandırıcılık ve sahteciliğinin de önünü alması öngörülüyor. Sistem sayesinde tapu sahipleri, web tapu ile taşınmazları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyanda bulunabilecek. Tapu sahipleri söz konusu sistem üzerinden yapacağı işlemlerin her aşamasında SMS ile bilgilendirilecek.


Tapu müdürlüklerince web tapudan gelen başvurular yetkili memura havale edilecek, memur tarafından gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra işlemi gerçekleştirecek kişiye tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS olarak bildirilecek. Vatandaşlar elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yapacak.

Başvurunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebilecek. Harç ve döner sermaye gibi bedeller online ortamda ödenebilecek.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER