Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Emlak Vergisi İtiraz Süresi Uzatıldı

Emlak Vergisi İtiraz Süresi Uzatıldı

28 Ağustos 2017 Pazartesi, 08:53:15
 Emlak Vergisi İtiraz Süresi Uzatıldı
Emlak vergisi beyan değerlerine itiraz süresi, uzatıldı. 01 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli olan dava açma hakkı 20 Temmuz 2017 – 31 Ağustos 2017 tarihleri arasındaki adli tatile denk geldiği için idari tatilin bitmesini müteakip 7 gün içinde vergi mahkemelerine dava açılabilecek….

emlak vergisi değerleri 4 yıl aradan sonra yeniden belirlendi. 4 yıl boyunca emlak vergisinde bu değerler esas alınacak.
Yeni değerleme rakamlarının ardından vatandaşın karşı karşıya kaldığı fahiş emlak vergisine itiraz için süre uzatıldı.

01 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli olan dava açma hakkı 20 Temmuz 2017 – 31 Ağustos 2017 tarihleri arasındaki adli tatile denk geldiği için idari tatilin bitmesini müteakip 7 gün içinde vergi mahkemelerine dava açılabilecek. Bu tarih aralığında dava açılmaz ise belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.Vatandaşları, yeni emlak değerlerini fahiş buluyorsa dava açmalarını tavsiye ediyoruz diyen TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, “Kanunlar son derece hızla ve çoğu zaman vatandaşın takip ve dikkatinin dışında, bir gecede çıkabiliyor. Bu nedenle özellikle emlak beyan değerleri gibi hayati bir konuda vatandaşları çok dikkatli olmaya davet ediyoruz. Henüz pek çok belediyede beyan değerleri sitelere bile işlenmemiş durumda. Belediyelerin belirlediği beyan değerleri önce muhtarlıklara tebliğ ediliyor. Tüm mal sahiplerinin mülklerinin metrekare beyan değerlerini incelemesini, fahiş buldukları bir değer ise mutlaka bireysel dava açma hakkını kullanarak dava açmalarını tavsiye ediyoruz.”dedi.


İstanbul’da özellikle kıymetli A Plus nitelikteki bölgelerle, yatırımlık bölgelerdeki değer artışlarının öngörülenin çok üzerinde olabileceğine dikkat çeken Hakan Erilkun, ‘Örneğin Ataşehir Örnek Mahallesi’nde Ercüment Batanay Sokak’ta emlak beyan değeri yüzde 50’ye yakın artmış. Aynı bölgenin bulvarı olan Libadiye Caddesi’nde ise 1.600 TL’den 3.000 TL’ye çıkmış. Bu bile değerlerde ve emlak vergisinde o kadar büyük bir fark yaratıyor ki vatandaşların sadece kendi artışlarının az ya da çok olmasına değil yakın bölgelerdeki noktaların fiyatlarına da bakmaları en sağlıklı yol olacaktır’ ifadesinde bulundu.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER