Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Eylül’de İnşaatlara Yeni Standart Geliyor

Eylül’de İnşaatlara Yeni Standart Geliyor

16 Ağustos 2017 Çarşamba, 13:36:03
 Eylül’de İnşaatlara Yeni Standart Geliyor
Eylül ayı itibariyle inşaat sektöründe yeni dönem başlıyor. Önümüzdeki ay 3 yeni uygulama devreye girmeye hazırlanıyor...


İnşaat sektöründe 3 yeni uygulama Eylül’de devreye giriyor. Yeni inşaatlara standart getirecek olan uygulamalardan ilki TS EN 81-77 Deprem Standardı.

Bu standart, asansörlerin hareketli parçalarının deprem esnasında yolculara veya binaya olası zararlar vermesini engellemeyi hedefliyor. Onlarca ek parametreyi zorunlu hale getirecek olan bu uygulama özellikle kentsel dönüşümün etkisiyle çok katlı binalarla örülü yeni görünüme bürünen kent merkezlerinde tüm binalar bu standarda uymak zorunda olacak.


Yeni düzenleme ile ilgili görüşlerini paylaşan TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, getirilen kalite standardının çok yerinde bir uygulama olduğunu söyledi.


Erilkun,  “Türkiye’de yapı kalitesi sadece kullanılan malzeme ve binanın yaşı ile değerlendiriliyor. Bu son derece yanlıştır. Bir yapının kalitesi kullanılan malzemeden işçiliğe ve hatta çevre düzenlemesine varıncaya kadar yüzlerce parametrenin değerlendirilmesini gerekli kılar. Onların en önemlilerinden biri de asansördür. Yüzlerce insanın kullandığı yapıdaki taşıyıcı sistemin tüm ihtiyacı en iyi ve en güvenli şekilde karşılayabilmesi gerekir. Bu nedenle getirilen kalite standardı çok yerinde bir uygulamadır.”


HER DAİREYE BİR OTOPARK ZORUNLULUĞU
Yeni standartlardan üçüncüsü de Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile başlayacak. Yeni yönetmelik ile birlikte her daireye bir otopark zorunluluğu getirilecek. Daha önce her 3 daireye bir otopark zorunluluğu vardı. Ayrıca yeni inşaat alanının toplam arsa alanının yüzde 40’ını aşmaması şartı kaldırılacak.

 Erilkun şunları söyledi: “Bugüne kadar inşa edilen yapılarda 3 daireye 1 otopark yeterli görülüyordu. Yeni yapılarda her daireye 20 metrekare büyüklüğünde 1 otopark zorunluluğu getiriliyor. Bu konuya o denli detaylı yer veriliyor ki özellikle lüks konutlarda her daireye 2 ya da 3 araçlık yer yapılması halinde ekstra alan emsal harici sayılıyor ve bu alan belediyeye ödenen harici alan vergisinin kapsamından çıkarılıyor. Bu uygulama kentteki otopark sorununu büyük ölçüde giderecektir. Zira mevcut binalarda yaşanan 1/3 oranlı otopark problemi yol kenarlarında araçlardan ötürü trafik sorununu da beraberinde getiriyordu.”dedi.

YATAY YAPILAŞMA ÖNE ÇIKACAK
TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, özellikle arsa arazinin sınırlı olduğu bölgelerde sıkıntı yaratan, inşaatın arsa alanının yüzde 40’ını geçmemesi şartının kaldırılmasıyla artık yeni şehirleşmede dikey değil yatay yapılaşmanın öne çıkacağına dikkat çekiyor. Hakan Erilkun, “Çekme mesafeleri ve yan binaya yaklaşma mesafesine uyulmak kaydıyla taban alanının arsa büyüklüğüne oranlama sınırı olmaksızın inşaat yapılması, yamaç alanlardaki yapılarda kademeli inşaat yapılmasıyla beraber yatay ve bir o kadar da silueti düzgün yapılaşmayı sağlayacaktır. Ayrıca semtin dokusunu bozmadan geliştirmeyi beraberinde getirecektir” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER